Güvenlik 13 NİSAN 2012 / 10:23

Trend Micro: "Güvenliğe para harcamıyoruz"

Trend Micro: "Güvenliğe para harcamıyoruz"

Türkiye’deki teknoloji kullanıcılarının yüzde 60.6’sı güvenlik yazılımına para vermek yerine ücretsiz yazılımları tercih ediyor.Trend Micro Türkiye’nin Facebook sayfasından yaptığı ve yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı “Kişisel bilgisayarınızın güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?” başlıklı anket, Türk teknoloji kullanıcılarının güvenlik yazılımına para vermek yerine yüzde 60.6 oranla ücretsiz yazılımları tercih ettiğini ortaya koydu.

Ankete göre sadece yüzde 28’lik bir kesim güvenlik yazılımına para vermeyi tercih ediyor. Trend Micro, 10 kişiden birinin lisanssız yazılım kullandığında dikkat çekerek bu tip kullanıcıların büyük bir risk oluşturduğunu belirtiyor (ed: kim için risk?).

Bu üçlüye dikkat!

Trend Micro, ankartle ilgili açıklamasında ücretsiz yazılım kullananların farklı risklere maruz kalabileceğine değindi. Buna göre internet üzerinde üç tipte ücretsiz yazılım bulunuyor.

İlki siber suçlular tarafından geliştirilen güvenlik yazılımları. Bu yazılımlara genelde internet aramalarında karşılaşılan sayfalardaki reklamlardan ulaşılıyor. Bu yazılımlar bilgisayarı korur gibi görünürken aslında kullanıcının bilgisayarının kontrolünü suçlulara veriyor.

Diğer bir kaynak ise çeşitli iyi niyetli internet grupları tarafından geliştirilen ve gerçekten koruma sağlayan yazılımlar. Bu yazılımlar her ne kadar bilgisayarları koruyor olsa da, geliştiricilerin arkasında bir sermaye yapısı olmadığı için tehditlerin bu yazılımlar tarafından tespit edilmesi ücretli yazılımlara göre çok daha uzun süre alıyor. Ayrıca geliştiriciler bu yazılımlar için bir bedel istemediklerinden herhangi bir sorumluluk da almıyor.

Deneme sürümleri tehlikeli

Ücretsiz güvenlik yazılımı için son kaynak ise ücretli yazılımların 30 günlük deneme sürümleri. Bu deneme sürümleri kullanıcının bilgisayarını 30 gün boyunca koruyor, fakat süre bitiminde kullanıcının yeni bir yazılım yüklemesi gerekiyor. Çünkü pek çoğu aynı bilgisayarda ikinci kez 30 gün ücretsiz olarak çalışmıyor.

Bu da kullanıcının her ay yeni bir arayış içine girmesi ve farklı yazılımlar nedeniyle farklı risklere açık olması anlamına geliyor. Trend Micro, üst seviye kişisel güvenlik yazılımlarının ücretlerinin bile 40 doların altına indiği bir dönemde bu tip kaygılarla yaşamak yerine kullanıcılara ücretli yazılım kullanmalarını öneriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun