Güvenlik 25 KASIM 2011 / 15:42

Trend Micro: "Google yalan söylüyor!"

Güvenlik şirketi, Google’ın, Android’in güvenlik açısından hedef alınan bir platform olmadığına yönelik açıklamalarına karşı çıktı.Trend Micro yetkilileri, Google’ın Android işletim sisteminin güvenliği konusunda medyada yer alan açıklamalarının kullanıcıları yanlış bilgilendirmek olduğunu iddia etti ve TrendLabs Güvenlik Laboratuvarları'nın verilerine göre 2011 yılının ilk 6 ayında Android işletim sistemine yönelik zararlı yazılım sayısının yüzde 1.410 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Şirketin yaptığı duyuruda, çeşitli medya kuruluşlarında “Antivirüsçüler Sahtekar” başlığıyla yer alan Google açık kaynaklı program müdürü Chris DiBona’nın açıklamalarının kullanıcıları yanılttığı belirtildi.

[caption id="attachment_38605" align="alignleft" width="216" caption="Rik Ferguson Google'ı yalancılıkla suçladı"][/caption]

Mobil platformlar da artık suçluların hedefinde

Trend Micro Güvenlik Araştırmaları ve İletişim Bölümü Direktörü Rik Ferguson, bu artışın sebebinin, Android işletim sistemi kullanan cihaz sayısının 50 milyonu aştığı ve siber suçluların bu platformu kendileri için önemli bir alan olarak gördüklerini vurguladı.

Ferguson, bu cihazlara yönelik geliştirilen zararlı yazılım sayısının da hızla arttığını söyleyerek, rakamların ortada olduğunu ve diğer popüler platformlar gibi mobil platformların da siber suçlular açısından önemli bir oyun alanı olduğunu sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun