Güvenlik 28 ARALIK 2011 / 21:11

Tren hatlarında DoS riski!

Tren hatlarında DoS riski!

Sitelere web trafiği yığarak sitelerin devre dışı kalmasına yol açan haklayıcılar, benzer bir yaklaşımla tren hat sistemini kontrol eden yapıları da devre dışı bırakabilir.Bu gerçeği paylaşan kişi ise Almanya’da Technische Universitat Darmstadt’tan Prof. Stefan Katzenbeisser. Reuters’in haberine göre, tren hatları DoS saldırıları riski ile karşı karşıya. Prof. Katzenbeisser’e göre bu saldırılar trenlerin çarpışmasına değil ama tren ulaşımında uzun süreli kesintilere yol açabilir.

DoS saldırıları, siber saldırıların da en basit formlarından birini oluşturuyor. Burada haklayıcılar çok sayıda bilgisayarı kontrollerine alarak, hedefledikleri sistemi internet trafiği ile aşırı yüklüyor. Haklayıcılar bu uygulama ile dünyanın dört bir yanında devlet kurumlarının ve şirketlerin web sitelerini hedef aldı.

Trenlerin bir demiryolu hattında bağlantı değiştirmesini sağlayan sistem olan hat değişim sistemleri, her zaman online dünyanın dışında oldu. Ama trenler ve hatlar arasındaki iletişim artan bir biçimde kablosuz teknoloji kullanımı ile faaliyet gösteriyor.

Katzenbeisser’e göre, trenler için kullanılan mobil teknoloji olan GSM-R, telefonlarda kullanılan geleneksel GSM sisteminden daha güvenli. Bu nedenle tren sistemleri şimdilik güvende. Ama esas problem. Katzenbeisser’e göre, hat değişim prosesi. Bunun gelecekte önemli bir konu olacağını belirten Katzenbeisser, bu yapıyı güvenli olarak yönetmek önemli olacak.

Trenler ve hat değişim sistemleri arasındaki iletişimi güvene almak için gerekli olan yazılım şifreleme ‘anahtarları’, USB bellek gibi fiziksel araçlara yükleniyor ve yüklenmesi için diğer noktalara gönderiliyor. Bu da, yanlış ellere geçmeleri halinde yaşanabilecek sorun riskini artırıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun