Güvenlik 28 NİSAN 2011 / 11:29

TomTom kullanıcı bilgilerini polise sattı ve dedi ki: "Kim olsa aynı şeyi yapardı!"

TomTom kullanıcı bilgilerini Hollanda polisine sattı

TomTom kullanıcılarının hız bilgilerini Hollanda polisine sattı. Nedeni ise tamamen ‘duygusal’.Hollanda polisi, navigasyonun ünlü ismi TomTom’un, cihazlarından topladığı kullanıcılara ait hız bilgilerini satın aldı. Bu bilgilerin hız kontrolü yapacak radarların ve kameraların yerleşiminde kılavuz olarak kullanılacağı açıklandı.

TomTom tarafından gelen ilk açıklama ise bilgilerin tamamen isimsiz olarak teslim edildiği ve bu bilgiler ile polisin kimin ne zaman hız yaptığı gibi bilgilere ulaşamayacağı yönünde. Açıklamada, verilenin sadece hız yapılan yerlerin anlaşılabilmesi için 'sınırlı ve anonim' bir bilgi olduğu ve bu bilgilerin trafik güvenliğini artırmaya katkıda bulunacağı belirtildi.

CEO özür diledi

TomTom tarafından daha sonra yapılan açıklamalar ise özür niteliği taşıdı. CEO Harold Goddijn, polise sağladıkları bilginin trafik güvenliğini sağlamak ve trafik sıkışıklığını önlemek açısından olumlu sonuçlar getireceğini düşündükleri için bunu yaptıklarını açıkladı ve üzüntülerini dile getirdi.

Goddijn ayrıca sonraki cihaz satışlarında kullanım koşulları arasına ekleyecekleri maddeyle bilgilerin bu yönde kullanılmayacağını taahhüt edeceklerini belirtti.

(ed: Hollanda polisi, satın aldığı bilgiler ışığında yerleştirdiği trafik kameraları ve radarların yerlerini gösteren haritaları TomTom’a satarsa bu durum çok sağlıklı bir ilişkiye dönüşebilir.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun