Güvenlik 15 ARALIK 2015 / 14:00

Tokyo Polisi izinsiz uçan drone’ları ağ ile yakalıyor

Tokyo Polisi, izinsiz uçan drone’ların önüne geçmek için geleneksel bir çözüm buldu.

Son zamanlarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan drone’lar uzun ismiyle insansız hava araçları, aslında ilk olarak savunma sanayii için üretildi. Günümüz drone’ları askeri drone’lara göre ucuzluk, hafiflik, taşınabilirlik özellikleriyle birlikte birçok insan için artık daha çok ulaşılabilir hale geldi. Drone’ların son dönemdeki kullanım alanları arasında; yangın söndürme, doğal yaşamı gözlemleme, tarım, havadan çekim yapma, deprem sonrası hasar ve radyasyon tespiti, spor ve güvenlik gibi birçok farklı konu yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Japonya başbakanının ofisinin üzerinde radyoaktif madde taşıyan bir drone’un düşmesiyle beraber, Tokyo polisleri drone’lar konusunda güvenlik önlemleri almak için harekete geçti. Bu olay sonrası parklarda ve şehrin bazı bölgelerinde drone kullanılması yasaklandı.  Tokyo Polisi Departmanı’nın geliştirdiği yöntemle; memurların kullandığı büyük drone’ların altına dev bir ağ gererek, izinsiz alanlarda drone uçuşu tespit edildiğinde ve pilot ihtara uymadığında, drone yakalanarak kontrollü bir şekilde yere indiriliyor.

Tokyo Polis Departmanı’ndan üst düzey bir yetkili konuyla alakalı olarak: "Akla gelebilecek en kötü senaryolara karşı milletimizi korumayı umuyoruz" dedi.

Sayıları her geçen gün artan drone’lar çeşitli amaçlar için kullanılsa da, kötü niyetli kişiler tarafından tehlike arz edebilecek eylemler içinde kullanılabiliyor. Fiziksel ve gizlilik güvenlik sorununu beraberinde getiren drone’ların kontrollü olarak devre dışı bırakılmasını ve drone’ların ticari ve sivil kullanımı ile ilgili düzenlemelerin yürürlüğe girmesini de doğal karşılayabiliriz.