Güvenlik 10 EKİM 2012 / 12:13

Tayvan hükümeti de Apple haritalarından şikayetçi ama onların derdi başka

Tayvan hükümetinin Apple ile derdi başka

Apple, Google harita servisini bırakıp kendi harita servisine geçmesiyle birlikte haritaların doğruluğu konusunda birçok sorun yaşamış ve oldukça ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Bir eleştiri de Tayvan’dan geldi, ama eleştiri bu defa ters yönde.Tayvan hükümeti, kendileri için stratejik önem taşıyan bazı noktaların Apple Maps uygulaması sayesinde istemedikleri ölçüde detaylı görüntülenebildiğini söyleyerek, Apple'dan daha düşük çözünürlükte görüntüler kullanılmasını talep etti.

Konuyla ilgili konuşan Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan David Lo, ordunun bu tarz hassas noktaları meraklı gözlerden saklamalarının zorunlu olduğunu belirtirken, Apple’ın bu konuda anlayış göstermesi gerektiğini ifade etti.

Tayvan hükümetinin konunun bu kadar üzerine düşmesinin sebebi olarak ülkenin kuzeyinde yer alan 10 katlı erken uyarı radar sisteminin, uygulama üzerinde oldukça detaylı bir şekilde görüntülenmesi gösteriliyor. Amerikan teknolojisi kullanılarak yapılan sistem, Çin’den gelebilecek saldırılara karşı halkın sığınaklara saklanabilmesi için tasarlandı.

Geçtiğimiz günlerde İmralı Adası’na dair bütün detayların Apple Maps uygulamasında sansürsüz bir şekilde görüntülendiğinin ortaya çıkması da Apple’ın bu tarz stratejik ve hassas noktalara önem vermesi gerektiğini göstermişti.

Apple'ın başı, yeni hayata geçirdiği harita uygulaması sebebiyle daha çok ağrıyacak gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun