Güvenlik 08 EKİM 2013 / 10:10

Tatilde USB'lerden virüs kapmayın

Tatilde başkasının USB'sini kullanmayın.

Uzun Kurban Bayramıa tatilini kalabalık yerlerde değerlendirmek isteyen bilgisayar kullanıcıları  bu sürece daha dikkatli olmalı. Kullanıcıların bilgisayar ve ağ kullanımları yoluyla siber suçlara maruz kalma riskleri söz konusu. İnsan sirkülasyonunun  hızla gerçekleştiği tatil alanlarında yüzlerce insan aynı anda teknolojik cihazlarını aynı bölgede kullanıyor.

Masaüstü, dizüstü, tablet, akıllı telefon gibi tüm teknolojiler için kullanılabilen taşınabilir harici bellekler, tatil döneminde tehlike saçıyor.

Temiz USB, temiz teknoloji

Türkiye’de Kurban Bayramı nedeniyle pek kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını beraberinde götürdüğünü hatırlatan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “USB’ler hayatı kolaylaştırıyor ve neredeyse herkes tarafından her yerde kullanılıyor. Ancak bu ürünlerle taşınan zararlı yazılımlar internet yoluyla gelen virüslerden bile daha geniş bir yayılmaya sebep oluyor. Tatil ve özel günlerdeki insan hareketliliği burada yayılma çapını artırıyor. Bu nedenle özellikle Kurban Bayramı’ nda dikkatli olunmasını öneriyoruz“ açıklamasını yaptı.

Ne kadar dikkatli olsanız da tehlikenin var olduğu bir gerçek. Bu nedenle USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edinSistem yamalarını ihmal etmeyin, önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın.İmkansız tekliflere aldanmayın. Güvenli olmayan ya da ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın. Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın.

Her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
ETİKETLER : usb virüs
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun