Güvenlik 03 TEMMUZ 2012 / 13:38

Tatilde bilgisayar kullanmanın püf noktaları

Tatilde bilgisayar kullanmanın püf noktaları

Bilgisayarınızı yanınızdan bir an bile ayıramıyor ve tatile giderken bile yanınıza alıyorsanız, bu uyarıları dikkate almanızda fayda olabilir.Bilgisayarlarından bir an bile ayrılamayan kullanıcıların tatil çıkmadan önce, tatil esnasında ve sonrasında dikkat etmesi gereken birçok detay var.

Korunmanın anahtarı tatil çıkmadan önce alınacak önlemlerden geçiyor. Verileri yedekleme ve güvenli ortamda saklanıldığı takdirde çalınma ve kaybolmalara karşı oluşabilecek veri kayıpları en aza indirilebilir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer konu olarak oluşturulacak şifre olarak göze çarpıyor. Şifreyi oluştururken basit şifrelerden ziyade karmaşık yapıya sahip şifreler oluşturmanın faydası göz ardı edilemez. Tatil öncesi dikkat edilmesi gereken son detaysa sahip olunan antivirüs yazılımının en güncel versiyonunu yüklemek. Bu sayede oluşabilecek tehditlere karşı hazırlıklı olarak tatile çıkılabilir.

Plajda güneşlenirken bilgisayar kullanıcıları toza ve kuma karşı bilgisayarlarını korumalılar, zira bu kum ve toz parçacıkları bilgisayarın aşırı derecede ısınmasına sebep olarak, zarar görmesine sebep olabilir. Bununla birlikte doğrudan güneş ışığına maruz kalacak bilgisayar işlemcinin fazla ısınmasına sebep olarak cihazın verimli çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden kullanıcıların bilgisayarlarını güneş ışığından uzak tutmanın faydası var. Birçok elektronik cihazın olduğu gibi taşınabilir bilgisayarlar da sıvı temasını karşı oldukça hassaslar. Bu temaslar cihazda kalıcı hasarlar oluşturacağı gibi veri kaybı yaşanmasına da yol açabilir.

Kullanıcıları tatil esnasında dikkat etmesi gereken bir diğer konu da kablosuz ağlar olarak görünüyor. Özellikle bankacılık ve internet üzerinden alışveriş yaparken çok dikkatli olunması gerekirken, internete girerken taşınabilir modem kullanmanın daha güvenli olması da göz ardı edilemez.