Güvenlik 06 AĞUSTOS 2012 / 11:39

Tatil planı yapanları internetten bulup avlıyorlar

Tatil planı yapanları internetten bulup avlıyorlar

Kaspersky'nin hazırladığı son rapora göre, spam trafiğinde Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2'lik bir azalma yaşansa da, korsanlar geliştirdikleri yeni tekniklerle kullanıcıların bilgisayarlarına sızmaya devam ediyorlar.Son dönemde özellikle sahte fotoğraflar, hediyeler ve trafik cezalarıyla bilgisayar kullanıcılarının sistemlerine sızan korsanlar, son olarak sahte otel rezervasyonlarıyla kullanıcıları tehdit etmeye başladılar.

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte, zararlı bir ek dosyayla birlikte gelen sahte otel rezervasyon bildirimleri artış gösteriyor. Kullanıcıların bu tarz saldırılardan korunmak için internet üzerinden tatil rezervasyonu yaptırırken dikkatli olmaları ve saygın seyahat acentelerinin dosyalarını sıkıştırılmış halde göndermeyeceğini hatırlamaları gerekiyor.

Virüslerle arkadaş olmayın

Korsanlar, yeni geliştirdikleri tekniklerin yanı sıra, daha önce kullandıkları teknikleri geliştirerek kullanıcıların sistemlerine sızmayı sürdürüyorlar. Daha önce spam e-posta yoluyla alıcıyla arkadaş olmak istediği iddia edilen bir kızın fotoğrafının yanı sıra zararlı bir kodun bulunduğu sosyal mühendislik hilesini kullanan korsanlar, Haziran ayında, bu fotoğraf temasının, sahibinin rızası olmadan internete fotoğraflar yerleştirmek alanında yasal bir tehdit yollamaya başladılar.

Sahte trafik cezaları can acıtıyor

Buna ek olarak, trafik cezalarıyla ilgili sahte bildirimler yoluyla da sızmayı başarıyorlar. Gönderilen iletiye eklenen arşiv, sözde gözetim kameralarınca kaydedilen trafik suçu fotoğraflarını içeriyor gibi gözükse de aslında zararlı bir koddan başkası değil.

Konuyla ilgili konuşan Kaspersky Lab Kıdemli Spam Analisti Maria Namestnikova, spam mesajların toplam e-posta trafiğindeki yüzdesinin düştüğünü söyledi. Bu durumun mutluluk verici olduğunu dile getiren Namestnikova, yine de yeni geliştirilen tekniklerin tehlike oluşturmaya devam ettiğinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun