Güvenlik 21 NİSAN 2015 / 15:09

Tasdix’le 20 bine yakın eser koruma altında

Senaryodan besteye, fotoğraftan şiire, grafik çiziminden yazılım koduna tüm eserler için dijital ortamda koruma imkanı sunan Tasdix bugüne kadar 20 bine yakın eseri hukuki delil oluşturacak şekilde güvence altına aldı.E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şunları söyledi: “Dijitalleşen hayat, yaratıcı çalışmalar yapan kişilere yeni ufuklar açıyor, yeni araçlar sunuyor. Ancak aynı zamanda eserlerinin izinleri dışında kullanımına ilişkin de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Biz E-GÜVEN olarak 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında fikri mülkiyet haklarını koruma yöntemlerinden biri olan Tasdix ile bu tehdidi en aza indirmek için çalışıyoruz. Amacımız, yaratıcı zihinlerden çıkan eserlerin özgürce dolaşımını sağlamak. Tasdix sadece sanatçıların eserlerine değil, bu eserler için harcanan maddi ve manevi, ölçülebilir ve ölçülemeyen emeğe de sahip çıkıyor. Bir eserin ortaya çıkma sürecine kadar harcanan emeğin farkında olan ve bu emeği koruma bilincine sahip bir dünya dileyerek tüm eser sahiplerinin ve eserlerin korunmasına ilişkin çalışmalar yürüten tüm kuruluşların 26 Nisan Fikri Mülkiyet Hakları Günü’nü kutluyoruz.”

Tasdix kullanıcı sayısının 2015 yılının ilk 3 ayında, 2014 yılının ilk 3 ayına göre yüzde 90 arttığına vurgulayan Orhun şunları ifade etti: “Tasdix’in üye sayısının artmasındaki en büyük etken tamamen dijital çağ düşünülerek tasarlanmış bir uygulama olması. Örneğin bir müzisyen gece yarısı yaptığı besteyi bilgisayarında Tasdix kullanarak tescilleyebiliyor. Tasdix bu eserin hangi bilgisayarda, hangi tarihte ve saat kaçta oluşturulduğuna ilişkin yasal geçerliliği olan bir zaman damgası yaratıyor. Böylece sanatçı bu güvenceyle ertesi günü beklemeden eserini istediği saatte, istediği gibi paylaşabiliyor.

Kullanıcılar, Tasdix’in web sitesinde üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra, yine web sitesinden indirecekleri masaüstü yazılımı ile her türlü dokümanlarını Tasdix’le damgalayıp güvenceye alabiliyorlar. Bilgisayar ortamındaki verilerin elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını gösteren zaman damgası Tasdix, herhangi bir uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliğe sahip bir delil olarak kullanılabiliyor.

 
ETİKETLER : e-güven tasdix
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun