Güvenlik 26 AĞUSTOS 2014 / 09:35

Tabletlerin korumaları yeterli değil

ESET, Türkiye’de güvenlik yazılımı kullanımı ile ilgili iki online anket düzenledi. Anketler, kullanımı en hızlı yaygınlaştığı tabletlerin yüzde 49’unun korunmasız olduğunu gösterdi.

ESET, anket çalışmalarında Türkiye’deki güvenlik yazılımı kullanımını inceledi. 2014’ün Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen anketler güvenlik konusunda farklı sonuçlar ortaya koydu.

Yaygınlaşmaları korumayı gerçekleştirmiyor

Yapılan çeşitli anlaşmalar kapsamında Türkiye’de tablet kullanımı yüzde 100’lük bir artışla 1 milyonu geçtiği belirtiliyor. Fakat gittikçe yaygınlaşan bu eğilimlere karşın kullanıcılar cihazların korumalarına önem vermiyor.

723 kişinin katıldığı yapılan son ankete göre tablet kullanıcılarının yüzde 49’u cihazında herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmıyor.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’ya göre çoğu tabletin sahip olduğu Android sisteminin hızla yaygınlaşması sebebiyle, sistem siber suçluların son iki yılda en çok hedef aldığı platform durumunda. Böylece Android sistemli akıllı cep telefonları ve tabletlerde mobil güvenlik yazılımları büyük önem kazanıyor. Ek olarak, tabletlerin iş dünyasında gittikçe yaygınlaşması, dolayısıyla değerli verilerin bu cihazlar yoluyla işlenmesi, siber suçluların tabletleri daha çok hedef almasına yol açıyor.

Aynı durum akıllı telefonlarda da geçerli görünüyor

Akıllı cep telefonlarındaki güvenlik yazılımlarının da yeterli düzeyde olmadığı belirtiliyor. ESET anketi, katılımcıların akıllı cihazlarında yüzde 54.85’inin bir güvenlik yazılımı kullanmadığını ortaya koyuyor. Buna göre internet bağlantılı akıllı cep telefonlarının yarısından fazlası, siber saldırılara karşı korumasız görülüyor.
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu siber suçluların korumasız cihazları fırsat olarak gördüklerini belirtti ve sözlerine, “Her gün dijital dünyaya salınan 200 bini aşkın zararlı yazılımın önemli bir bölümü artık mobil cihazlara yönelmeye ya da bunlara uyarlanmaya başladı. Tehditler giderek büyüyor, zekileşiyor ve karmaşıklaşıyor. Bu nedenle tablet ve akıllı cep telefonu kullanıcılarının profesyonel destek almasını ve bu cihazlara yönelik ‘mobile security‘ yazılımlarıyla kendilerini korumalarını tavsiye ediyorum“ şeklinde devam etti.

Lisanslı antivirüs kullanımı

ESET’in ikinci anketi ise bilgisayarlara yönelik antivirüs yazılımı kullanımını inceledi. Ankete katılanların yüzde 64’ü lisanslı ve güncel bir antivirüs yazılımı kullandığını ifade etti. Anket; masa ve dizüstü bilgisayarlarda güvenlik yazılımı kullanımının artık dijital hayatın bir gerekliliği olarak değerlendirildiğini ortaya koyarken, doğru koruma sağlayan lisanslı ürün kullanımı konusundaki bilincin de geliştiğini gösterdi.

İnternetten güvenlik satışı

Aynı ankette satın alma kanalları da incelendi. Burada anket katılımcılarının yüzde 40’i güvenlik yazılımlarını online satış siteleri üzerinden aldığını açıklarken, Yüzde 22’si daha küçük nitelikteki bilgisayar mağazalarından, yüzde 17’si de zincir teknoloji mağazalarından güvenlik ürünü aldığını belirtti.

 
ETİKETLER : ESET
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun