Güvenlik 28 EYLÜL 2011 / 09:30

Suriyeli haklayıcılar Harvard’ı hedef aldı

Harvard Üniversitesi’nin internet sitesi, Suriye bağlantılı olduğu düşünülen karmaşık bir haklama operasyonu ile karşı karşıya.Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın fotoğrafı ile birlikte, haklanmış ana sayfada ‘Suriye Siber Ordusu Buradaydı’ mesajı yer alıyor. Diğer bir mesajda da ABD’ye karşı terör tehdidinde bulunulurken, ABD yönetiminin Esad rejimine karşı yaptığı muhalefet eleştiriliyor.

Bu saldırı karşısında Harvard sözcüsü, “Üniversitenin ana sayfası dışarıdan bir saldırıya uğradı. Siteyi düzeltmek için siteyi birkaç saat devre dışı bıraktık. Görünüşe göre saldırı, konuyla ilgili bilgisi olan bir birey veya grubun işi” açıklamasını yaptı.

Beşşar Esad yanlılarından şüpheleniliyor

Suriye’de Devlet Başkanı Esad sempatizanlarının eseri gibi görünen saldırı Pazartesi günü gerçekleştirildi. Saldırı sonrasında sitenin anasayfasında Suriye bayrağının önünde askeri üniformasıyla Esad’ın fotoğrafı yer aldı. Bu fotoğraf da, Suriye ulusal renklerini içeren başka bir görsele link verdi. Bu sayfada, Esad’a karşı isyan hareketinde ABD’nin payı olduğuna dair suçlama mesajı yer aldı. Sitede, “Yasadışı olsa bile, siteye bu mesajımızı yaymak için girdik” yazıldı. Suriye Siber Ordusu’ndan geldiği iddia edilen mesajın yer aldığı web sayfasında, Suriye’de ‘politikayı öldürmeye’ destek verdiği gerekçesiyle ABD suçlandı ve şu tehditte bulunuldu:

“Suriye’de savaşı destekliyor musunuz? Eğer öyleyse, Suriye’nin 23 milyonluk nüfusu var. Bu, 23 milyon bomba demek. Ne yapabileceğimizi siz düşünün.”

Bu tarz elektronik saldırıların sayısının giderek arttığını belirten bir Harvard sözcüsü, “Son aylarda bu tarz saldırılarda artış görüyoruz. Haklayıcı gruplar saldırılarını artırıyor, medya, hükümet ve eğitim internet sitelerini hedef alıyor. Bu olayı soruşturuyoruz ve elde ettiğimiz bilgileri de güvenlik uygulamalarımızı geliştirmek için kullanacağız” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun