Güvenlik 11 EKİM 2011 / 12:25

Steve Jobs, bu kez dolandırıcılara ilham verdi

Trend Micro, Steve Jobs adına Apple’ın bedava iPad dağıttığı ile ilgili sahte Facebook mesajı hakkında kullanıcıların dikkat etmesi gerektiğini açıkladı.Dünyayı etkileyen olayları ve trajedileri kendilerine fırsat olarak gören siber dolandırıcılar, tuzakları için son olarak Apple’ın eski CEO’su Steve Job’sun ölümünü kullanıyorlar. Trend Micro, Facebook kullanıcılarını bu yeni dolandırıcılıkla ilgili uyarıyor.

Steve Job’sun anısına Apple şirketinin ücretsiz iPad dağıttığını, iPad almaya hak kazanmak için de linki duvarınızda paylaşmanız gerektiğini içeren bir mesaj Facebook’da dolaşıyor. Her sanal dolandırıcılık tuzağında olduğu gibi bu linke tıklayan kullanıcılar, konuyla ilgisi olmayan dolandırıcıların oluşturduğu sayfaya yönlendiriliyor. Arka planda ise dolandırıcılar sizin Facebook duvarınıza bir mesaj yerleştiriyorlar.

Mesajın İngilizce ve Japonca gibi birkaç farklı dilde olduğunu belirten Trend Micro yetkilileri, mesajın Türkçe olarak yayınlanma ihtimalinin de bulunduğunu, Facebook kullanıcılarının kesinlikle bu tip mesajları silmeleri ve mesaj içindeki linke tıklamamaları gerektiğini belirtiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun