Güvenlik 16 KASIM 2015 / 15:04

Spam üreticilerinin yeni hedefi turistler oldu

Kaspersky Lab'in en son yayınlanan raporu '2015 3. Çeyrek İstenmeyen E-posta ve Kimlik Avcılığı', dünya genelindeki en yeni istenmeyen e-posta ve kimlik avcılığı eğilimlerini ortaya koydu.

Rapora göre 2015'in 3. çeyreğinde istenmeyen e-postalar, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8'lik bir düşüşle, toplam e-posta trafiğinin yüzde 54,2'sini oluşturdu. Raporda, istenmeyen e-postaların ilk üç kaynağının sırasıyla ABD (yüzde 15,3), Vietnam (yüzde 8,4) ve Çin (yüzde 7,2) olduğu belirtildi.
3. çeyrekte kimlik avcılığı amaçlı yeni bir e-posta hilesi popüler oldu. İstenmeyen e-posta filtrelerini atlatabilmek amacıyla e-posta metni ve sahte bağlantılar, ileti gövdesine yazılmak yerine PDF belgesi olarak e-postaya ekleniyor.

Yaz tatil sezonu olmasından da faydalanan dolandırıcılar, bir e-bilet ya da otel rezervasyonu gibi görünen Trojan-Downloader.JS.Agent.hhy gibi zararlı programları yaymak için rezervasyon hizmetleri, havayolu ve otellerden gönderilmiş gibi görünen sahte bildirimler kullandı. Bir diğer istenmeyen e-posta çeşidinde ise yabancı talipler için gelin seçenekleri sunuldu. Yanıtlar geldikten sonra hedef kişilere başka istenmeyen e-postalar da gönderildi ve bu e-postalarda bazı 'gelinler' 'taliplerini' ziyaret etmek için para talebinde bulundu.

Kaspersky Lab İstenmeyen E-posta Analisti Tatyana Shcherbakova, şunları söyledi: “2015 yılının üçüncü çeyreğinde istenmeyen e-posta üreticilerinin yaz tatil sezonu olmasından ve insanların yalnızlıklarından faydalandıklarını gördük. Oteller adına sahte bildirimler göndermekten, sahte bağlantıların PDF eklerinde gönderilmesine ve yalnız 'taliplerden' para talebinde bulunmaya kadar çeşitli taktikler kullanıldı. Her geçen gün artan taktik çeşitlerinin karşısında kullanıcıların çevrimiçinde kendilerini en yeni siber güvenlik araçları ile korumaları oldukça önemlidir."
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun