Güvenlik 26 HAZİRAN 2012 / 16:47

Sosyal ağ tehditleri giderek artıyor

Dünya çapında 1 milyarı aşkın insan tarafından sosyal ağlar, doğal olarak siber suçlular tarafından da takip ediliyor. Özellikle son dönemde şifre avcılığı, istenmeyen mesaj yağmuru, zararlı yazılım ve benzeri tehditlerle kullanıcıların gizli bilgilerine ulaşmaya çalışan siber saldırıların sosyal ağlar üzerinde yarattığı olumsuz etki giderek artıyor. Kullanıcılara gönderilen istenmeyen mesajlar ve yorumlar bu risklerin başını çekerken, siber suçlular özellikle sahte profiller açarak karşılarındaki kullanıcıları avlamayı hedefliyorlar. Facebook ve Twitter bu konuda önlemlerini arttırsa da, genel mesaj trafiği düşünüldüğünde bu konuda daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Kullanıcıların birbiriyle etkileşime girdiği sosyal ağ uygumalarının da siber suçlular tarafından kullanılmaya başlaması bu siteler üzerindeki kişisel bilgilerin risk altına girmesine sebep oluyor. Çoğunlukla video görünümünde paylaşılan uygulamalar tehlike saçıyor. Bu uygulamalarda bir kullanıcının aslında izlemediği bir videoyu izlemiş olduğu süsü veriliyor ve kullanıcının arkadaşları da aynı bağlantıya tıklayarak videoyu izlemeye çalışıyor ancak bunu yaparak zararlı yazılımları etkin hale getirmiş oluyorlar.

Konuyla ilgili konuşan Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Bölge Teknoloji Müdürü A. Burak Sadıç, son Symantec tehlike raporunda detaylandırıldığı gibi 2011 yılında güvenlik açıkları ve istenmeyen elektronik postaların sayısında önemli ölçüde azalma olduğunu ifade etti. A. Burak Sadıç, bu gelişmeye rağmen siber saldırı sayısının yüzde 81 oranında artışla 5,5 milyara çıkmasının altında saldırganların sosyal ağlar başta olmak üzere yeni saldırı yöntemlerini kullanmaya başlaması olduğunu dile getirdi. Siber suçluların saldırılarında kullandığı en önemli araçlardan birinin insanlar arasındaki güven ilişkisinin istismar edilmesi olduğunu belirten Sadıç, farklı yöntemlerle kurbanların güveni kazanılıp, bu güven kötü amaçlarla kullanılabiliyor ve sosyal ağlar da bunun için çok uygun bir ortam sağlandığını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun