Güvenlik 05 ARALIK 2014 / 14:31

Sony saldırısında oklar Kuzey Kore'yi gösteriyor

Geçtiğimiz hafta Sony'nin film departmanına yapılan saldırının yankıları sürüyor. Siber saldırıyı kendilerine GOP adı veren bir grup üstlenirken, saldırının kaynağı hakkında ilk defa kesin bir kanıta rastlandı. Sony’nin hasar gören sistem üzerinde yaptığı araştırmalarda 22 Kasım tarihinden itibaren 2 gün boyunca zararlı yazılımın Sony’nin sistemine sokulduğu ortaya çıktı. Bu noktada en dikkat çekici ayrıntı ise zararlı yazılımın Korece yazılması oldu.

Kuzey Koreli yetkililer konuyu kesin bir dille reddetseler de, zararlı yazılımın Korece yazılmış olması ve The Interview filmiyle ilgili Kuzey Kore’den gelen tepkiler yapboz parçalarını bir araya getiriyor. Sony Entertaintment’ın son filmlerinden The Interview’de, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a karşı düzenlenen suikast girişimi mizahi bir şekilde ele alınmış, bu durum liderlerine taparcasına bağlı olan Kuzey Korelileri epeyce kızdırmıştı.

Sony ise konuyu araştırmaya devam ederken, bir yandan da sessizliğini sürdürüyor. Kuzey Kore ile ilgili kesin bir suçlama yapmadan önce kanıtları netleştirmek isteyen şirket, bir yandan da saldırganların eline geçen verileri ve daha yayına bile girmemiş filmlerini kurtarmaya çalışıyor.

Ünlülerin bilgileri açıklandı

Sony verilerini kurtarıp, olayı aydınlatmaya çalışırken, GOP adlı grup ise ele geçirdiği verileri internet üzerinde paylaşmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Sony'nin vizyona girmemiş bazı filmlerini yüksek çözünürlüklü olarak internette paylaşan grup, şimdi de Sony ile çalışan ünlü isimlerin verilerini açıklamaya başladı.

Son saldırıların ardından aralarında Sylvester Stallone, Rebel Wilson ve Judd Apatow gibi isimlerin de bulunduğu binlerce kişinin sosyal güvenlik hesap numaralarından ev adreslerine, telefon numaralarından maaş bildirim formlarına kadar birçok belgesi internete sızdırıldı. Görünüşe göre Sony'nin bu işten yakasını kurtarması epeyce zaman alacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun