Güvenlik 16 MAYIS 2011 / 13:14

Sony PSN için harekete geçti

Sony, çevrimiçi oyun ağı PlayStation Network’ü onarmaya başlayacağını açıkladı. Gözler ek güvenlik önlemlerinde.Geçtiğimiz ay içerisinde yaşanan PSN (PlayStation Network) faciasında 77 milyon kullanıcının bilgilerinin ‘kaptırılmış olabileceği’ açıklayan Sony, oyun ağını yeninden hizmete sokmak için işe koyuldu.

BBC News tarafından hazırlanan haberine göre, bu onarım çalışmaları faz faz yapılacak ve platform önce ABD, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Ortadoğu’da hizmete girecek.

Böylece Sony, büyük güvenlik açığını keşfettikten ilk adımı 3 haftadan fazla zaman sonra atmış oldu. Şirket, Qriocity hizmetleri de dahil olmak üzere ağın tamamının Mayıs ayı sonunda bütünüyle onarılmış olmasını hedeflediğini açıkladı.

Aman Sony, bu sefer dikkat!

Sony, ‘yeni ve ek güvenlik ölçütlerini’ sisteme konumlandırdığını, böylece kullanıcılara daha iyi bir koruma sunabileceklerini açıkladı. Bu yenilikler, bir dizi dış güvenlik firması ile yapılan işbirliği sonucunda tasarlandı ve çalışmalar arasında artırılmış şifreleme seviyeleri ile ek firewall’lar var.

Şirket, bazı özel içeriği de kapsayan bir ‘hoşgeldiniz’ paketini de kullanıcılara sunacak. Bu paket kullanıcılara platformun kullanılamadığı zaman karşılığında hediyeler sunacak. Şirket bu şekilde kullanıcıların sempatisini kazanmak ve kendisini affettirmek istiyor.

Kullanıcının kalbi kırık

Sony, söz konusu güvenlik açığını ilk olarak 20 Nisan’da, 100 milyon online hesaptan kişisel verilerin çalınması ile fark etti. Birçok kullanıcı; şirketin polisle bağlantı kurmasının iki gün, durumdan zarar gören kullanıcılarla bağlantı kurulmasının da neredeyse bir hafta sürmesinden dolayı büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Şirket dışından uzman siber-güvenlik şirketlerini bu açığı soruşturmaları için görevlendiren Sony, bu ayın başında da saldırıya ‘dolaylı olarak destek olduğu’ iddiasıyla Anonymous grubunu suçladı. Anonymous ise bu hırsızlıkla bağlantısı olduğu iddialarını reddetti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun