Güvenlik 25 KASIM 2014 / 16:40

Sony Pictures saldırıya uğradı

Sony Pictures Entertaintment, dün gece siber saldırganlar tarafından hacklendi. #GOP (Guardians of Peace) adındaki grup, Sony Pictures Entertaintment'a ait internet sitesini hackleyerek, şirketi ele geçirdikleri bilgileri internette paylaşmakla tehdit etti. 

Pazartesi gecesi gerçekleştiği tahmin edilen eylem, sabah işe gelip bilgisayarlarını açan Sony çalışanları tarafından fark edildi. Çalışanlar, bilgisayarlarının ekranında, #GOP adlı siber saldırı grubunun taleplerini içeren bir görselle karşılaşırken, taleplerin karşılanmaması durumunda Sony Pictures'a ait gizli bilgilerin internette paylaşılacağının bilgisi de yine aynı görselde yer aldı.Sony Pictures olay üzerine ağlarını erişime kapatırken, çalışanlarına acil olsa bile ağa bağlanmamaları ve mail adreslerini kontrol etmemelerini söyledi. Bunun yanı sıra şirket, çalışanlarına kişisel bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını tehlike geçene dek ofise getirmemeleri mesajını verdi. Zarar gören sistemin düzeltilmesinin 3 haftayı bulabileceği belirtiliyor.

Bu tarz siber saldırı olayları büyük şirketlerin başına sıkça gelse de, Sony için bu durum bir ilk değil. Geçtiğimiz 3 sene içerisinde 2 defa hacklenen PlayStation ağı sebebiyle prestij kaybı yaşayan şirketin, bu tarz durumlarla sıkça karşılaşması şirket geleceği için pek umut verici görünmüyor. Özellikle son dönemde genellikle zarar haberleriyle anılan şirketin, bu duruma karşı nasıl bir önlem alacağını zaman gösterecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun