Güvenlik 22 EKİM 2015 / 09:20

Sony eski çalışanlarına tazminat ödeyecek

Geçtiğimiz yıl uğradığı siber saldırının ardından zor günler geçiren Sony, hatırlanacağı üzere çalışanları tarafından dava edilmişti. Çalışanlarının verilerini iyi bir şekilde koruyamayan şirket, davada çıkabilecek olası felaket senaryolarıyla karşılaşmak yerine eski çalışanları ile uzlaşmaya çalışıyor.

Sony, geçtiğimiz yıl yapılan siber saldırının etkilerini hala yoğun bir şekilde hissediyor. Siber saldırıdan bu yana önemli bir prestij kaybı yaşayan şirket, çalışanlarının “kişisel verilerini” koruyamadığı gerekçesiyle çalışanlar tarafından dava edilmişti. Dava süreciyle uğraşmak istemeyen şirket, davalılara 8 milyon dolarlık bir uzlaşma paketi sunmaya hazırlanıyor.

Çalışanlarının maaş bordrolarından, özel bilgilerine kadar birçok önemli veriyi geçtiğimiz yıl düzenlenen saldırı sonucu kaybeden Sony, saldırıdan etkilenen çalışanlarının kendilerini olası yeni saldırılardan korumaları için harcadıkları zararı, bütün dava ve avukat masraflarını karşılayacak. Bunun yanı sıra veri hırsızlığın yol açtığı sorunları gidermek amacıyla 2,5 milyon dolarlık bir bütçe oluşturan şirket, bu bütçe üzerinden saldırıdan etkilenen çalışanlara belirli bir miktar ödeme yapacak.

Sony’nin son dönemde hem mevzu bahis veri hırsızlığı, hem de PlayStation üzerinde oluşan veri açığı sebebiyle gerek çalışanlarının gerekse de tüketicilerin güvenini sarsmış durumda. Bu çerçevede düşündüğümüzde, eski çalışanlara önerilen 8 milyon doların uzlaşma için ne kadar yeterli olacağını kestirmek de bir o kadar zorlaşıyor.