Güvenlik 24 OCAK 2013 / 15:25

Sony Avrupa 250 bin paunt cezaya çarptırıldı

Sony Avrupa 250 bin paunt cezaya çarptırıldı

Sony Avrupa, 2011 Nisan ayında Playstation Network'ün saldırıya uğraması sonucu milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bilgi hırsızlığı sebebiyle 250 bin paunt ceza aldı.The Telegraph'ın haberine göre, AB Bilgi Teknolojileri Komisyonu(ICO)’ndan yapılan açıklamada, cezanın PSN’in haklanmasından sonra milyonlarca kullanıcının isim, adres, e-posta adresi, doğum tarihi, hesap bilgileri gibi mahremiyet taşıyan bilgilerinin tehlikeye düşmesine sebep olunmasından dolayı verildiği söylendi.

ICO bünyesinde vekil komiser ve bilgi güvenliği direktörü olarak görev yapan David Smith ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Eğer birçok kişisel bilgi ve kredi kartı bilgisinin saklanması sizin sorumluluğunuzdaysa bununla ilgili en üst düzey güvenlik önlemlerini almak zorundasınız. Eğer bu ağa böyle bir saldırı yapılmamış olsaydı bu durum önemsenmemeye devam edecekti ve güvenlik ölçütleri hala yetersiz şekilde işleyecekti. Sony gibi teknik birikimini pazarlayan bir şirketin bu bilgilerin güvenliğini sağlamada daha fazla çaba gösterebileceğine eminim. Verdiğimiz ceza az bir miktar değil fakat bununla ilgili olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Bu bize bildirilen en ciddi olaylardan birisiydi ve etkilenen milyonlarca insan için böyle bir ceza vermek durumundaydık.”

Nisan 2011 haklaması olarak anılan olay sonrasında PSN birkaç gün boyunca kapalı kalmış ve Sony kullanıcılarından özür dilemek için bedava oyun dağıtımı da dahil çeşitli yöntemler uygulamıştı. PSN tamir edildikten sonra da güvenlik konusunda bir daha böyle bir durumun yaşanamayacağı konusunda kullanıcılar temin edilmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun