Güvenlik 03 MAYIS 2011 / 09:21

Sony: 24,6 milyon kişinin daha bilgisi çalınmış olabilir

Sony: "25 milyon kişinin daha bilgisi hacklendi"

77 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalınmasının ardından henüz iki gün geçmişken yapılan açıklamada Sony Online Entertainment (SOE) sistemlerinin 16- 17 Nisan tarihlerinde hacker’lar tarafından saldırıya uğrayarak 24,6 milyon kişisel bilginin ve 12 bin 700 kredi kartı bilgisinin çalınmış olabileceği belirtildi.1 Mayıs’ta Sony’nin 77 milyon kişinin kişisel bilgisi için özür dilemesinin ardından SOE sistemlerini inceleyen mühendis ve güvenlik uzmanları 24,6 milyon kişinin kişisel bilgilerinin veritabanına girilerek çalınmış olabileceğini ortaya çıkardı.

Bunun yanında Avusturya, Almanya, Hollanda ve İspanya’daki kullanıcılarından 10 bin kişinin dahil olduğu toplam 12 bin 700 kişinin kredi kartı ve hesap numarası ile son kullanım tarihi bilgilerinin tehlikede olduğu açıklandı. Kredi kartlarının güvenlik kodlarında bir risk bulunmadığı da açıklamaya eklendi.

Çalınmış olabileceği düşünülen kişisel bilgiler arasında isim, adres, e-posta adresi, doğum günü, cinsiyet, telefon numarası, kullanıcı adı ve şifre, yine çalınma riski bulunduran hesap bilgileri arasında da doğrudan banka hesap numarası, müşteri ismi, hesap ismi ve müşteri adresi yer aldığı belirtildi.

Açıklamada Sony’den kullanıcılara bilgilendirme e-postaları gönderildiği ancak asla kredi kartı gibi bilgilerin istenmediği hatırlatılarak bu tür bilgilerin verilmemesi konusunda sahte e-postalara karşı uyarıldı.

Basın açıklamasının tam metnine http://www.soe.com/securityupdate/pressrelease.vm adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun