Güvenlik 04 MAYIS 2011 / 18:13

Sony’nin işi dedektiflere kaldı

Sony’nin işi dedektiflere kaldı

100 milyondan fazla online oyun kullanıcısının kişisel verisini içeren güvenlik sorunlarının patlak vermesinin ardından Sony, konuyu araştırması için profesyonel bir ekiple işbirliği yaptığını duyurdu.

Guidance Software ve Data Forte’den siber güvenlik detektifleri, Sony’de çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Playstation Network ve Sony Online Entertainment offline hale getirildi.

İsimler, adresler ve muhtemelen kredi kartı numaraları gibi birçok bilgi, söz konusu saldırı ile çalınmıştı. FBI yetkilileri, bazı kredi kartı numaralarını da kapsayabilecek verinin boyutunu incelediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Sony, 77 milyon PlayStation kullanıcısının kişisel bilgilerinin hacker’lar tarafından çalınmış olabileceğini açıklamıştı. İlerleyen günlerde yine bir açıklama yapan şirket, ilk açıklamasına ek olarak 25 milyon oyunseverin de kişisel detaylarının bir güvenlik açığı nedeniyle çalındığını bildirmişti. Şirket, eski bir veritabanından kredi kartı detaylarının ve diğer kişisel bilgilerin çalındığını duyurdu.

Bu son saldırı ise, sadece Playstation donanımı kullanıcılarının da ötesine geçti, PC ve Facebook oyunseverlerini de etkiledi. Sony; Avusturya, İspanya, Hollanda ve Almanya’da yaklaşık 10 bin 700 müşterisinin doğrudan borç bilgisinin çalındığını açıklamıştı. Şirket buna ek olarak, ABD-dışından yaklaşık 12 bin 700 müşterisinin kredi veya banka kartı detaylarının da çalındığı uyarısında bulunmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun