Güvenlik 18 MAYIS 2011 / 12:08

Sony’den sert savunma

Sony Yönetim Kurulu Başkanı'nın sabrı taştı

Son dönemde yoğunlaşan eleştirilere sert bir yanıt veren Sony Yönetim Kurulu Başkanı Howard Stringer, PlayStation Network’deki güvenlik açığı konusunda kullanıcılarını bilgilendirmekte aslında yeterince hızlı hareket ettiklerini vurguladı.BBC News haberine göre, Sony’nin başındaki isim, birçok şirketin güvenlik açığını bildirmediğini ve şirketlerin sadece yüzde 43’ünün “kurbanlara durumu bildirdiğini” belirtti. Stringer gazetecilere, “Bir haftada bunu haber verdik. Yoksa benim haftamın yeterince hızlı olmadığını mı söylüyorsunuz?” diye sordu.

Geçtiğimiz ay, 100 milyondan fazla kullanıcının hesap bilgisi, yoğun bir siber saldırı ile çalınmıştı. 20 Nisan’da Japon elektronik devi de, PlayStation ağını ve diğer servislerini kapatmak zorunda kaldı. Bazı oyun analistleri ise bu açık ile ilgili olarak müşterilerini haberdar etmekte yeterince hızlı olmadığı eleştirisini yapmıştı.

Güvenlik açığından beri ilk kez kamuoyunun önüne çıkan Stringer ise bunun benzeri olmayan bir durum olduğunu söyledi. Söz konusu saldırı, internet tarihindeki en büyük saldırı olarak değerlendiriliyor.

Stringer’ın açıklamaları, iki hafta önce üst düzey yöneticilerin şirketin müşterileri karşısında eğilip özür dilemesinden sonra, şirketin tepki tonunda bir değişime de işaret ediyor. Bu arada Sony, hala bu açığın şirkete maliyetinin ne kadar olacağını hesaplama çabasında. Stringer, “Yaşanan sorunla, kimlik hırsızlığı sigortası kapsamında karşılık olarak belirlenen bir bedel var. Bu bedeller artabilir, ama ne kadar olacağını şu anda hesaplamamız zor” dedi. Şirket, 2010 yılına dönük tüm verilerini ise 26 Mayıs’ta açıklayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun