Güvenlik 22 NİSAN 2011 / 10:02

Skype, Android’teki güvenlik açığını giderdi

Skype, Android’teki güvenlik açığını giderdi

Android telefonlara indirilebilen Skype uygulamasında kişisel bilgilerin depolandığı konum koruma altına alınmadığı için zararlı yazılımların saldırıları karşısında savunmasızdı. Skype, yeni sürümle birlikte bu açığın giderildiğini açıkladı.Android, şu anda dünyanın en yaygın akıllı telefon işletim sistemi olarak siber suçluların fazlasıyla dikkatini çekiyor. Saldırılar artık mobil cihazlar üzerinde yoğunlaşırken kullanıcıların özellikle güvenilir olmayan mecralardan uygulama indirmemeye özen göstermesi gerekiyor.

Bu doğrultuda çokça indirilen Android Skype uygulamasını araştırılan güvenlik uzmanları yazılımda çok önemli bir açık keşfetti. Araştırmacılara göre, yazışmalar, isim, telefon numarası gibi tüm kişisel bilgilerin kaydedildiği yer şifrelenmemiş ve koruma altına alınmamıştı.

Açığın ortaya çıkmasından yaklaşık bir hafta sonra Skype uygulamanın güncellemesini yayınladı ve açığın tamamen giderildiğini duyurdu. Ayrıca yapılan açıklamada bugüne kadar hiçbir üçüncü parti zararlı yazılım nedeniyle Skype uygulaması üzerinden kişisel bilgilerin çalınmasıyla karşılaşılmadığı vurgulanırken, konunun sıkı şekilde takibine devam edileceği ifade edildi.

Yeni sürüm Skype uygulamasına https://market.android.com/details?id=com.skype.raider adresinden ulaşabilirsiniz.