Güvenlik 27 ARALIK 2012 / 12:17

Şirketler sosyal ağlara erişimi yasaklıyor

Şirketler sosyal ağlara erişimi yasaklıyor

Kaspersky Lab için B2B tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlerin BT güvenliği için aldığı önlemler, siber güvenlik endişesinden çok çalışanların performansını yükseltmeye odaklanıyor. Şirketler için siber tehditler, gelecekteki en büyük risk olarak belirlenmiş durumda. Şirketlerin çoğu da web kullanımını kontrol altına almak için çalışmalar yürütüyor. Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International’ın yaptığı ankete göre, çalışanlarının web kullanım kontrolünün sağlanması ve üçüncü-parti uygulamalar için erişimlerin engellenmesi, BT güvenliğini emniyete almanın en popüler yolları arasında.

Ancak sanıldığının aksine, şirketlerin endişesi BT güvenliğinden çok, çalışan performansıyla ilgili. Çünkü ankete göre BT profesyonellerinin yüzde 71’i, güvenlik stratejisinin bir parçası olduğunu söyleyerek, online oyunlara erişimi kısıtlamaya sıcak bakıyor. Ankete katılanların yüzde 68’i ise yine tedbir olarak, popüler sosyal ağ sitelerini kısıtlamayı veya yasaklamayı planlıyor.

Bunun aksine örneğin, şirketlerin sadece yüzde 50’si dosya alışverişi hizmetlerinin kullanımını kısıtlıyor veya yasaklıyor. Buna karşılık şirketlerin yüzde 47’si bilgisayarlarda çalışması için harici cihazların bağlantı kurallarını uygulamaya koyuyor.

Bu durumu kanıtlayan örnekler bunlarla sınırlı değil. Mesela BT uzmanlarının yüzde 43’ü, kurumsal bilgi depolama ve iletişim açısından yetersiz kontroller olduğunu düşündüren çalışan eylemleri nedeniyle kasıtlı ya da yanlışlıkla veri sızıntısıyla karşılaştıklarını belirtiyor. Tüm bu rakamlar bir firmadaki çalışanın sosyal ağ sitelerine erişimiyle ilgili tedbirler alınırken, veri sızıntısı yapma olasılığına karşı yeterli güvenliğin sağlanamadığını ortaya çıkarıyor.

Raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : BT BT güvenliği kaspersky
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun