Güvenlik 10 MAYIS 2012 / 15:50

Şirketler sanal güvenlik risklerini algılayamıyor

Şirketler sanal güvenlik risklerini algılayamıyor

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma sanal teknolojiyi kullanan ya da kullanmayı planlayan şirketlerin yarısından fazlasının sanal ortamları koruma adına gerekli çalışma ve yatırımı yapmadıklarını ortaya koydu.Büyük ve orta büyüklükte sanal altyapıya sahip ya da yakın gelecekte sahip olmayı planlayan şirketlerin BT çalışanları arasında gerçekleştirilen anket, şirketlerin sanal altyapıya geçiş oranlarının arttığını gösterdi. Anket, Avrupalı şirketlerin yüzde 62'si geçiş sürecinde ya da uygulamaya geçtiğini ortaya koydu. Bu şirketlerin yüzde 35'inin sanal masaüstü altyapısını uygulamayı planladığını ve yüzde 33'ünün veri depolama sanallaştırmasını uygulamaya aldığını gösteren anket, sanallaştırma teknolojisi kullanımındaki artışa dikkat çekiyor.

BT sektöründe profesyonel olarak çalışan Avrupalıların yüzde 42'sinin sanal ortamlardaki güvenlik risklerinin fiziksel ortama oranla daha düşük olduğuna inandıklarını gösteren ankette, yüzde 36'lık kesim sanal güvenlik risklerinin fiziksel ortamdakilerle en azından eşit olduğuna inandığını ifade ediyor.

Anketten çıkan sonuçlara göre, Avrupalı şirketlerin yüzde 55'i sanal altyapıları için aracısız güvenlik çözümleriyle ilgilenmiyorlar. İlgilenen kesimse uygulamaya geçmeyi planlamıyor. Sadece yüzde 18'lik kesimin bu teknolojiyi uygulamaya koyduğunu gösteren anket, şirketlerin mevcut teknolojilerinden vazgeçme konusunda isteksiz olduğunu ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili konuşan Kaspersky Lab Sanallaştırma Çözümleri Ürün Sorumlusu Konstantin Voronkov, yapılan araştırmanın dünya çapındaki işletmelerin sanal güvenlik risklerini algılama oranının düşüklüğünün korkutucu boyutlarda olduğunu söyledi. Sanal altyapı güvenliğinin oldukça önemli olduğuna değinen Voronkov, birçok şirketin eş zamanlı olarak hem fiziksel hem de sanal ortamlardaki güvenlik sorunları ile karşı karşıya olduğunu belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun