Güvenlik 13 KASIM 2012 / 12:14

Şirketler gelebilecek siber saldırılara karşı hazırlıksız

Şirketler gelebilecek siber saldırılara karşı hazırlıksız

Kaspersky Lab için B2B International tarafından hazırlanan araştırma şirketler için en büyük tehdidin artık siber tehditler olduğunu gösteriyor. 

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, şirket yetkililerinin yüzde 41’i gelebilecek siber saldırılara karşı yeterli önlem almadıklarını belirtti. Aynı araştırma, kurumsal altyapıların büyük çoğunluğunun online saldırılarla başa çıkacak gerekli korumaya sahip olmadığını da ortaya koyuyor.

Siber suçlarla alakalı tehditlere geldiğinde de durum pek farklı değil. Şirketlerin yüzde 48’i, çoğu online ortamlarda bulunan fikir mülkiyetlerinin çalınmasına karşı yeterli korumaya sahip değil. Araştırmaya katılan BT uzmanlarının yüzde 51’i ise, sistem güvenlik altyapılarının endüstriyel casusluk tehditleri karşısında yetersiz kalabileceğini düşünüyor.

Çalışanlar saldırılar konusunda bilinçsiz

Araştırmaya katılan uzmanların yüzde 31’i ne günümüzün zararlı yazılımları ne de şirketlere yapılan hedeflenmiş saldırı çeşitleri hakkında bilgi sahibi. İşletme temsilcilerinin sadece yüzde 27’si, modern siber-silahın ilk örneği Stuxnet hakkında bilgi sahibiyken, yüzde 13’ü gizli bilgileri ifşa etmek için dizayn edilmiş Trojan Duqu’nun adını duyduklarını belirtiyor.

BT uzmanlarının modern tehditleri bilmesi, şirket güvenliği için önem taşıyor. Bu nedenle bilgisayar güvenliğinin başlıca kuralları hakkında çalışanların eğitilmesi günümüzde bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Sistematik güvenlik politikalarını harekete geçirmek ve uyumluluk sağlamak, çalışanların düşüncesiz hareketlerine karşı da şirketleri koruyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun