Güvenlik 25 KASIM 2014 / 10:25

Sigara bilgisayarınız için zararlıdır

Sigaranın insan sağlığı için zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Siber uzmanı Pierluigi Paganini'ye göre sigara tiryakilerinin, sigara yerine tercih ettikleri "zararsız" e-sigaralar, bilgisayarlar için büyük bir tehdit oluşturuyor. 

Sigara tiryakilerinin, sigarayı bırakma aracı olarak gördükleri e-sigaraların kullanımını giderek artıyor. Tiryakilerin can simidi olarak gördükleri e-sigaralar, bilgisayarlar için oldukça zararlı olabilir. Siber güvenlik uzmanı Pierluigi Paganini’ye göre, e-sigaraların içerisine bilgisaar korsanları tarafından yerleştirilen zararlı yazılımlar bilgisayar korsanlarının yeni stratejisi.Paganini, bu tarz zararlı yazılımlara sahip olan e-sigaraların bilgisayarlara bağlanması durumunda bilgisayar korsanlarının bu bilgisayarları kendi amaçları için kullanabildiklerini belirtiyor. Çin kaynaklı olduğu belirtilen zararlı yazılımın, hali hazırda 100'den fazla bilgisayar girdiği belirtiliyor.

Zararlı yazılımın çalışma prensibi ise oldukça basit. Şarjla çalışan elektronik sigaralar, şarjlarının bitmesiyle beraber kullanıcılar tarafından bilgisayara bağlanıyor. Bilgisayara USB üzerinden bağlanan elektronik sigaralar, bu sayede kullanıcıların bilgisayarına bulaşıyor ve kullanıcıların kişisel bilgileri tehdit altında kalıyor.