Güvenlik 16 EKİM 2012 / 15:13

Şifresiz ağlar tehlike saçıyor

Şifresiz, açık ağlar tehlike saçıyor

O+K Research tarafından Kaspersky Lab için yapılan araştırma, ya göre, kullanıcılar kendi bilgisayarlarının güvenlik korumasının tam olduğundan emin olsalar da arkadaşlar ya da aileden alınan virüslü bir USB sürücü, bilgisayarlarda veri kaybına yol açabiliyor.

Araştırma, kullanıcıların yüzde 32'sinin bilgisayarlarına virüs bulaşmış depolama aygıtları bağlandığını gösterirken, bunun yanı sıra ortak Wi-Fi alanlarında da kullanıcıların siber saldırı tehdidi altında olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcılar, klasik siber tehditlerin yanı sıra kişisel verilerine ve onların depolandığı cihazlara izinsiz erişimden de endişe ediyor. Araştırmaya göre bu sorun, masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarının  yüzde 14’ünü, tablet kullanıcılarının yüzde 12’sini ve akıllı telefon kullanıcısı olup ankete katılanların yüzde 10’unu etkilemiş.

Kullanıcı verilerini çalmak için kullanılan bir diğer yöntem de Wi-Fi gibi kablosuz ağlardaki verilere saldırmak. Herkesin kullanabildiği bu ağlar sayesinde trafiği rahatlıkla takip eden siber suçlular, oldukça rahat bir şekilde saldırıları gerçekleştirebiliyorlar. Bu durumu kolaylaştıran bir diğer etken de akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 46'sının, tablet kullanıcılarının da yüzde 48'inin şifresiz açık ağları tercih etmesi. Dahası, katılımcıların yarıdan fazlası, bu ağları haftada 2-3 defa kullanıyor. Bu durum, ücretsiz Wi-Fi ağlarının yarattığı tehlikeyi açıkça ortaya koyuyor. Oysa kablosuz ağlar söz konusu olduğunda, verilerinize saldırılmasını engellemenin yolu, basit bir biçimde, güvenlikli erişim noktaları kullanmaktan geçiyor.

O+K Research tarafından gerçekleştirilen araştırmanın tam raporuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun