Güvenlik 14 HAZİRAN 2012 / 15:20

Siber suçluların yeni hedefi Türkiye

Siber suçluların yeni hedefi Türkiye

ESET, kurumsal ihtiyaçları göz önüne alarak geliştirdiği davranış temelli yeni ürünlerini düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Şirketlere yönelik çözümlerini "Endpoint Çözümleri" çatısı altında toplayan antivirüs şirketi, kurumsal ihtiyaçlar çerçevesinde geliştirdiği ürünlerle, şirketler kendi yapılarını ve çalışmalarını bozmadan istedikleri şekilde yapılandırabiliyorlar. İçerisinde ESET Endpoint Antivirus ve ESET Endpoint Security, İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi, Web Kontrol, Aygıt Koruması ve program modüllerinin geri alınabilmesi gibi yeni nesil teknolojileri içeren çözümler şirketlerin güvenlik konusundaki endişelerine son vermeyi amaçlıyor.

ESET NOD 32 baz alınarak geliştirilen ürünler, istemcilerin uzaktan yönetimiyle desteklenen minimum kaynak tüketimine sahip. Yani şirketleri ekstra donanım ve yazılım maliyetinden kurtarıyor. Bunun yanı sıra, güncellemeler yapılırken kaybedilen zaman kaybını da ortadan kaldıran çözümler, ThreatSense ve ESET LiveGrid ile desteklenen çok katmanlı zararlı yazılım tespit teknolojisine sahip. Kurumların özellikle çalışanların mesai saatlerinde sosyal medyayı kullanıp, işleri yavaşlatmalarının önüne geçecek olan gerçek zamanlı Web Kontrol özelliği, internet sitelerine erişimi belli kategorilerle kısıtlıyor ve çalışanların iş verimini arttırmayı hedefliyor. Bununla birlikte çok katmanlı güvenlik sağlaması beklenen Rol-tanımlı Yönetim, Güncellemelerin Geri Alınabilmesi, Rastgele Görev Çalıştırılması, Değişik Günlük Formatları ve İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi gibi özellikler sayesinde şirketleri dışarıdan gelen tehditlerin yanı sıra içeriden dışarıya olan bilgi hırsızlığını da engelleyebileceği öngörülüyor.

Gelişen ekonomi siber suçluların dikkatini çekti

[caption id="attachment_52185" align="alignleft" width="264" caption="ESET Türkiye CEO’su Alain Soria"][/caption]

Türkiye'nin gelişen ekonomisiyle birlikte siber suçluların yeni hedefi haline geldiğini söyleyen ESET Türkiye CEO’su Alain Soria, buna özellikle büyüyen online alışveriş ekonomisi ve sosyal medyanın artan orandaki kullanımının neden olduğunu vurguladı.

2010 yılında dünya genelinde 7 milyar dolarlık suç oranına sebep olan siber suçların, 2011 yılında 12,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen Soria, bu suçların sadece bireysel kullanıcılardan çok, kurumsal işletmeleri hedef aldığını ifade etti. Soria, iş dünyasına tablet ve akıllı telefonların girmesiyle birlikte, profesyonel mobil internet kullanımının arttığına dikkat çekerken, bu durumun siber suçlular için yeni bir alan yarattığını vurguladı.

Özellikle ekonomisi hızla gelişen ülkelerin tehdit altında olduğunu ifade eden Soria, Türkiye'nin de bu gruba dahil olduğunun altını çizdi. Hızla büyüyen "online alışveriş ve sosyal medya kullanımı"nın Türkiye'nin hedef haline gelmesindeki en önemli unsurlar olduğunu dile getiren Soria, kurumların ve bireylerin bu konudaki bilinçsizliğinin büyük zararlara sebep olacağını söyledi.

Yeni çözümlerin her ölçekteki şirkete uygun olduğunu ifade eden ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, bu ürünleri geliştirirken NOD32 teknolojisini baz aldıklarını belirtti. Akkoyunlu, güvenlik çözümlerinin şirketlere göre kişiselleştirilmesini sağlayan yeni ürünlerle şirketlerin kendi güvenlik politikalarının dışına çıkmadan, güvenlik ağlarını rahatlıkla örebileceklerini dile getirdi. Kurumsal güvenlik politikalarının esnekleşmesine olanak sağlayan bu çözümlerin şirketlerin gelecek saldırılara karşı daha fazla donanıma sahip olmalarına imkan tanıyor. Akkoyunlu bunun yanı sıra, çözümlerin içerdiği yeni teknolojilerin dijital saldırıları, güvenli olmayan sistemlere gerçekleşebilecek bağlantıları ve önemli verilerin çalınmasını engellediğini sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun