Güvenlik 27 EYLÜL 2013 / 11:09

Siber suçluların çaldığı paralar geri alınamıyor

2013 yılının "Tüketici Güvenliği Riskleri" anketi, siber sahtecilik sonucu paralarını kaybeden kullanıcıların yüzde 41'i kendilerine ait paranın tek bir kuruşunu bile geri alamadığını gösterdi.

B2B International'ın Kaspersky için  yaptığı anket sonuçları, çevrim içi suç mağdurların paralarını geri alamadıklarını ortaya koydu. Teoride, dolandırıcılar bir e-bankacılık veya e-ödeme hesabından para çalmayı başarmış olsalar bile, bu paranın yasal olarak banka tarafından geri ödenmesi bekleniyor. Ancak pratikte sürecin bu şekilde işlemediğini ortaya koyuyor. Çevrimiçi sahtecilikten etkilenen kullanıcıların yalnızca yüzde 45'inin kayıpları tamamen telafi edilebildi. Kullanıcıların yüzde 14'ünün çalınan paralarının bir kısmı geri ödenirken, kalan yüzde 41'e hiçbir şekilde ödeme yapılmadı.

Kim sorumlu
Aynı zamanda birçok kullanıcı, işlemlerinin hizmet aldıkları sitelerin sahipleri tarafından güvenilir bir şekilde korunduğu konusunda oldukça rahat görünüyor. Bu bakış açısı tehlikenin büyümesine neden oluyor: paranın izini süren siber suçlular kullanıcılardan para çalmak için iki kat daha fazla çaba gösterirken, kullanıcılar da koruyucu tedbirlerin bankalar, kullandıkları e-ödeme hizmetleri ve çevrimiçi mağazalar tarafından alınması gerektiğini düşünüyor.
ETİKETLER : siber suç