Güvenlik 10 ARALIK 2012 / 17:44

Siber suçlular Android işletim sisteminden vazgeçmiyor

Siber suçlular Android'den vazgeçmiyor

Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, siber suçlular 2012 yılında da Android işletim sistemini hedef olarak almayı sürdürüyor. Araştırmaya göre, en popüler hedefler, Android’in 2.3.6 Gingerbread ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich olarak sıralanıyor. “Gingerbread”, tüm zararlı yazılım yükleme blokelerinin yüzde 28’ini oluştururken, en yaygın saldırı alan ikinci versiyon ise, yüzde 22 ile yeni 4.0.4 “Ice Cream Sandwich” oldu.

Eylül 2011’de piyasaya sürülen Gingerbread sürümü, buna karşın halen en fazla kullanılan sürümlerden biri olma özelliğini koruyor. Hal böyle olunca, siber suçluların artan ilgisi de Gingerbread’e odaklanmış durumda. Konuyu değerlendiren Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Yuri Namestnikov, aynı ilginin Android’in en son sürümü Ice Cream Sandwich’e de yöneldiğini belirtiyor. Virüs yazarlarının ilgisinin diğer bir sebebi, işletim sistemlerinin son sürümlerini kullanan cihazların, genellikle çevrimiçi faaliyetler için daha uygun olması.

Sahte kısa mesajlar tehlike saçıyor

Kullanıcıların akıllı telefonlarında tespit edilen zararlı yazılımların yarısından çoğu, kurbanın mobil hesaplarından, özel numaralara kısa mesaj yollayarak para çalan zararlı yazılımlar olan “SMS Truva Atları" olarak belirlenmiş durumda.

OpFake ailesi, mobil zararlı yazılım aileleri arasında en yaygını (Android zararlı yazılımlarının yüzde 38.3’ü) olarak öne çıkıyor. Bu ailedeki tüm zararlı programlar, kendilerini Opera Mini olarak gizliyor. Cihazlarda tespit edilen zararlı yazılımların beşte biri, çoğu Plangton ailesine mensup olan çeşitli Truva atları. Bir cihaza kurulmalarının akabinde, bu yazılımlar telefondaki verileri topluyor, komuta sunucusuna yolluyor ve siber suçluların komutlarını bekliyor. Bu ailenin zararlı yazılımları, gizlilik içerisinde sık kullanılanlar menüsünü ve ana sayfayı değiştirebiliyor.

Sıralamada üçüncü sırayı, üyelerinin popüler programların kurulumlarını taklit eden FakeInst ailesi alıyor (yüzde 17). Bu iki tipteki zararlı yazılımlar, çoğunlukla, siber suçlularca yaratılan alternatif uygulama dükkanları kanalıyla dağıtılıyor.

Raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : android kaspersky
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun