Güvenlik 26 TEMMUZ 2011 / 08:14

Siber suçlular Amy Winehouse’u da kullanıyor!

Siber suçlular Amy Winehouse’u kullanıyor!

Facebook üzerinden yapılan saldırılarda ünlü şarkıcının ölmeden önceki son görüntüleri olduğu iddia edilen bağlantılar kullanılıyor.Ünlü şarkı sözü yazarı ve vokal Amy Winehouse’un 27 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından siber suçlular yine ortaya çıktı. Genellikle Facebook üzerinden, popüler olan hemen tüm olaylarda olta saldırılarına başlayan suçlular Winehouse’un ölümünü de fırsat bildi.

Suçluların yaydıkları mesajda ‘Amy Winehouse’un ölmeden hemen önceki videosu’ başlığı dikkat çekiyor. Mesaja tıklandığında kullanıcılar bir Facebook sayfasına yönlendiriliyor. Sayfada bulunan bağlantı tıklandığında bir video sayfasına yönlendiriliyor.Bu sayfada kullanıcıların karşısına bir yaş sorgulama ekranı geliyor. Sorgulamadan geçildikten sonra da kullanıcının Facebook duvarında mesajın yayınlanacağı bilgilendirmesi yapılıyor.Bu ekran da geçildikten sonra kullanıcıların karşısına sıklıkla çıkmaya başlayan bir “zeka oyunu” çıkıyor. Saldırganlar kullanıcılara, zeki mi yoksa aptal mı olduklarını soran bir test çıkarıyor. Bu testin sonucu için kullanıcının cep telefonu numarası isteniyor.Facebook saldırılarının yanında Amy Winehouse’un ölümü arama motorlarındaki aramalarda da zararlı bağlantıların türemesine yol açtı. Trend Micro araştırmacılarından Marco Dela Vega’ya göre, oluşturulan zararlı bağlantılar doğrudan kullanıcı bilgisayarlarına zararlı yazılım indiriyor.

Güncel bir anti-virüs programı kullanmayan kullanıcıların özellikle bu tür olta saldırılarına dikkat etmesi gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun