Güvenlik 02 OCAK 2014 / 15:14

Siber suçlarda küçük işletmeler de hedef haline geliyor

İngiltere’de yayınlanan bir rapor, siber saldırılar konusunda önemli bir saptama ortaya koydu.

Rapor, büyük işletmelerin hala saldırıların yükünü taşıdığını ancak küçük işletmelerin hızlıca yeni hedef haline geldiğini ve ortalama olarak altı haftada bir ciddi bir saldırıya maruz kaldıklarını gösterdi. 50’den daha az çalışanı olan küçük işletmeler bir yıl içerisinde dışarıdan gelen saldırılar ile yeni hedef haline gelmeye başladı. Rapora göre, İngiliz şirketleri için maliyet son bir yılda 3 kat arttı. Büyük şirketler, her birkaç günde, küçük işletmeler ise her hafta saldırılara maruz kaldı “Küçük işletmeler tarafından uğranılan ihlaller neredeyse yarı yarıya arttı. 2012’de küçük işletmelerin yüzde 63’ü güvenlik ihlallerinden sorun yaşamıştı. Bu oran bir önceki yıl yüzde 41 olarak belirlenmişti.“

Bu sonucu yorumlayan ve “Çeşitli ihlal deneyimi olmayan herhangi bir işletme var mıdır? Sanmıyorum“ diye konuşan Kıdemli ESET Araştırmacısı David Harley de, siber suçluların özellikle bazı saldırılarda güvenlik konusunda daha az önlem alan küçük işletmeleri hedef almayı tercih ettiklerini söyledi. İngiltere’de bu konudaki gelişmelere dikkat çeken Harley, ‘‘Buna göre siber suçlular tarafından büyük işletmelere yönelik yoğun saldırılar 2013’de de devam etti. Price Waterhouse Cooper (PWC) raporuna göre, 2012’de büyük şirketlerin yüzde 93’ü veri ihlaline maruz kaldılar ve bunların yüzde 78’i dışarıdan gelen saldırılar nedeniyle etkilendi“ dedi.
ETİKETLER : david harley ESET güvenlik
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun