Güvenlik 10 HAZİRAN 2014 / 08:37

Siber suçlar her yıl 445 milyar dolara mâl oluyor

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin (CSIS) hazırladığı ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu rapora göre, siber suçlar Avrupa Birliği’ndeki 150 bin kişilik iş fırsatının da kaçmasına sebep oluyor.McAfee’nin sponsorluğunda hazırlanan raporda, küresel ekonominin 445 milyar dolarlık dev açığı sadece siber suçlar nedeniyle yaşadığının üzerinde duruluyor. Bireylerin hack’lenmeleri sonucunda ortaya çıkan bedel ise 160 milyar doları aşıyor.

CSIS’tan yapılan açıklamada siber suçların, endüstrinin büyümesine, ticaretin artmasına, rekabetçi ortamın oluşması ve inovasyonun önünün açılmasına engel olduğu belirtiliyor. İnternet ekonomisinin yaklaşık 2 ila 3 trilyon dolar civarında olduğu tahmin edilirken, siber suçların bu ekonomiye etkisinin yüzde 20’yi bulduğu ifade ediliyor.

CSIS’ten Jim Lewis şunları söylüyor:
“Siber suç inovasyonun üzerindeki bir vergi gibi. Küresel inovasyonun zayıflaması sebebiyle inovasyonculara ve yatırımcılara yapılan yatırımların dönüş hızı yavaşlıyor. Bu da gelişmiş ülkelerde işsizliğe sebep oluyor.”

Sadece ABD’de 3 bin şirket hack’lendi

Araştırmacıların verdiği bilgilere göre, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden 3 bin şirket hack’lenirken, en fazla hedef olsan sektör perakende oldu. Britanya’da perakende sektörünün 850 milyon dolardan fazla kaybettiği bilgisi verildi. Bununla birlikte Avustralyalı yetkililer, saldırıların özellikle havayolları, hotel zincirleri ve finansal hizmetler şirketlerine yöneldiğini, bunların bedelinin de 100 milyon doları aştığını ifade ettiler.

Türkiye’de 54 milyon kişinin bilgisi çalındı

McAfee’nin desteğiyle hazırlanan raporda, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini bulan 40 milyon insanın kişisel verisinin çalındığı belirtildi. Türkiye ile ilgili detayların paylaşıldığı rapora göre, ülkemizde de 54 milyon vatandaşın kişisel verileri çalındı. Ayrıca Kore’de 20 milyon, Almanya’da da 16 milyon kişinin verisi siber saldırganların eline geçti.

Rapora göre çalınan verilerin yarattığı maliyetin dışında, temizleme ve kurtarma işlemleri için çok daha fazla para harcanıyor. Bunun örneklerinden biri İtalya’da görülüyor. Hack’leme nedeniyle 875 milyon dolarlık kayıp gözlenirken, kurtarma ve temizleme işlemlerinin bedeli 8.5 milyar doları buluyor.

Dünya çapında 11 devletin siber suça verdiği önemle geçtiğimiz hafta GameOver Zeus botnetinin ortaya çıkarılması, bir kez daha yapılan işbirliklerinin önemini ortaya koydu.

Rapor: http://www.mcafee.com/us/resources/reports/rp-economic-impact-cybercrime2.pdf

Bülten: http://www.mcafee.com/us/about/news/2014/q2/20140609-01.aspx

Video: http://csis.org/multimedia/video-2014-mcafee-report-global-cost-cybercrime
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun