Güvenlik 06 TEMMUZ 2011 / 15:52

Siber suça karşı Voltran'ı oluşturdular

Uluslararası Siber Güvenlik Koruma Birliği'nin (The International Cyber Security Protection Alliance-ICSPA), küresel ölçekte siber suçla mücadele etmek amacıyla resmen kurulduğu bildirildi.Bu yeni yapı hükümetleri, uluslararası iş dünyasını ve Europol gibi kanun koyucu ajansları bir araya getiriyor. McAfee ve Trend Micro gibi önde gelen güvenlik şirketleri de bu birlikte yerini aldı.

BBC’nin haberine göre, merkezi Londra’da olan birlikle ilgili İngiltere Başbakanı David Cameron şunları söyledi: “Hükümetimiz halihazırda ulusal altyapımızı geliştirmek ve yapıyı siber saldırılara karşı korumak için 650 milyon sterlin ek bütçeyi kullanıma sundu. Bu tarz tehditler artık ulusal bir yanıttan daha fazlasını gerektiriyor. Yani gerçek anlamda küresel bir yanıta hazır olmak gerek. Bunun için bu birlik çok önemli.”

Cameron, küresel bazda iş dünyası, hükümetler ve yasa koyucular arasında ilişkileri geliştirmenin ötesinde, bu yeni sivil toplum kuruluşu yapısının eğitim konusuna da yatırım yapacağını ve uluslararası deneyim paylaşımını özendireceğini vurguladı. Birliğin fon kaynağının ise Avrupa Birliği’nden (AB) ve bazı hükümetlerden gelmesi bekleniyor.

"Çin en büyük paydaşlardan olmalı"

İngiliz yetkililere göre siber suçlar küresel bir problem ve bunun üstesinden gelmek için ülkeler arasında güçlü işbirliklerine, özel sektör ve kamu arasında paylaşıma ihtiyaç var.

Bu yeni organizasyonun öncelikli hedefini Çin gibi en çok desteğe ihtiyaç duyan ülkelere yardım sağlamak oluşturuyor. Trend Micro Güvenlik Araştırmaları Direktörü Rik Ferguson da konuyla ilgili olarak, “Avrupa’nın ötesine geçmek gerek. Sonuçta bu yapının bir İngiliz kulübüne dönmemesini sağlamalıyız. Çin gibi altyapısı kötüye kullanılan bir ülkenin ICSPA’nın büyük bir paydaşı olmaması için sebep yok” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun