Güvenlik 04 MART 2013 / 14:20

Siber saldırıların son kurbanı Evernote oldu

Siber saldırıların son kurbanı Evernote oldu

Son zamanlarda siber saldırılara maruz kalan Facebook, Twitter ve Apple gibi teknoloji devleri furyasına Evernote da eklendi. Şirket, 50 milyon kullanıcı şifresini sıfırlamak zorunda kaldı. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Evernote, dün geceden itibaren hesabına ulaşmak isteyen kullanıcılarına “yeni şifre” belirlemelerini istiyor. Şirket, yaptığı açıklamada, ‘Evernote Hizmet ağına giriş yapmaya çalışan şüphe uyandırıcı faaliyetler tespit ettiklerini ve bu girişimleri bloke ettiklerini’ açıkladı. Evernote’un sayfasından verilen bilgide, 'kullanıcıların bilgilerinin korunması amacıyla şifrelerin sıfırlandığı’ belirtildi. Saldırganların kullanıcı adı, e-posta adresi ve şifrelere ulaşmalarına karşın, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmediği de şirket tarafından yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Son dönemde bir çok teknoloji devinin başı bu tarz saldırılarla dertte. Apple, Facebook, Microsoft ve Twitter gibi devler bu saldırıların odak noktasını oluştururken, özellikle Twitter çok büyük hasar aldı. 250 bine yakın kullanıcı ve markanın hesap bilgileri ele geçirilirken, diğer şirketler bu saldırıları zararsız bir şekilde atlattılar.

Son dönemde kullanıcı sayısını giderek artıran Evernote da bu saldırıların son kurbanı olurken, diğer şirketlere nazaran şeffaf tutumuyla kullanıcıların takdirini kazandı. Kullanıcılarını sürecin her aşamasından haberdar eden şirket, tüm kullanıcılarının şifrelerini sıfırlayarak oluşabilecek hasarın önüne geçmeyi başardı.

Evernote dahil tüm sitelerde verilerinizin güvenliğini sağlamak için siz de bazı girişimlerde bulunabilirsiniz:

·         Sözlükten alınan kelimelerden oluşan basit parolalar kullanmaktan kaçının

·         Asla aynı parolayı birden fazla sitede ya da hizmette kullanmayın

·         E-maillerdeki ‘parolayı sıfırla’ taleplerini asla tıklamayın – bunun yerine, doğrudan hizmete gidin

Evernote'un resmi blogu üzerinden yaptığı açıklamaların tümüne ve oluşabilecek sorunlara karşı önerilerine bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Evernote siber saldırı
YORUMLAR
cano 04 MART 2013 / 19:40 0 0
bu hacking olayı eğlenceli olmaya başladı artık... hem müşteriyi kendine bağlamak hem de özgür internet kavramını bitirmek için ( yeni kanunlar falan çikarmak için bir e bir) çok güzel bir pazarlama taktiği olma eşiğinde !!!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun