Güvenlik 29 OCAK 2015 / 11:43

Siber saldırılar gittikçe artıyor

Amerikan güvenlik kuruluşu Arbor Networks, Kasım 2013 - Kasım 2014 dönemini kapsayan 10. Yıllık Küresel Altyapı Güvenliği Raporu'nu yayımladı. Dünyanın çeşitli yerlerinden servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 287'sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, İnternet'e bağlı olan tüm şirketleri tehdit eden DDoS saldırılarının artışı ve bunun sonuçlarını ortaya koydu.Anket verileri ışığında, internet üzerinden sunulan hizmetleri engellemeye yönelik saldırılar 10 yıl önce büyük çapta değil iken, günümüzde ise mağdurların iş sürekliliği ve karlılığını etkileyen boyutlara ulaştı. 2004'te rapor edilen en büyük saldırı saniyede 8 GB iken, 2014'te yıllık yüzde 54 artışla toplamda 50 katına çıktı ve saniyede 400 GB'a ulaştı. Güvenlik duvarlarını bile etkisiz kılabilen saldırıların ilk üç nedeninin vandalizm, oyunlar ve ideolojik amaçlar olarak belirtilirken, en fazla zarar gören ilk üç grup; bireysel kullanıcılar, e-ticaret ve kamu kurumları oldu.

Katılımcılar, 10 yıl öncesinde saldırıların "deneme - yanılma" yoluyla yapıldığını ifade ederken, bugün yüzde 90'ı uygulama katmanı saldırılarına maruz kaldığını belirtti. Mağdurların üçte biri DDoS saldırıları sonucunda güvenlik duvarı ve IPS cihazlarının devre dışı kaldığını rapor ederken, karşı mücadele amaçlı güvenlik çözümlerinden yararlanılması gerektiği belirtildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun