Güvenlik 21 AĞUSTOS 2014 / 14:17

Siber saldırganların son hedefi Robin Williams oldu

ESET, gittikçe yaygınlaşan bir sosyal medya hilesini saptadı. Facebook üzerinden yayılan bu aldatmacada, geçen günlerde intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlanan bir veda videosu olduğu iddia ediliyor.Ünlü aktör Robin Williams, siber suçluların son hedefi oldu. Saldırganlar, aktörün intiharından gelir elde etmeye çalışıyor. Siber saldırılar kullanıcılara Facebook üzerinden aktörün ölmeden önce veda videosu adı altında bir videoyu paylaşıp ardından anket doldurtarak ulaşıyor. Doldurulan her anket ise saldırganlara ufak miktarda para olarak dönüyor.
ESET Güvenlik Uzmanlarından Peter Stancik dolandırıcılıkla ilgili: “Ünlülerin ölümlerinin Facebook üzerinde bu şekilde bir aldatmacada kullanılması ilk değil. Ne kadar çok anketi dolduran kullanıcı olursa, bu dolancırıcıların o kadar fazla para kazanması demektir. Şunu da söyleyeyim: Anketi doldurduktan sonra Robin Williams’ın herhangi bir videosunu göremeyeceksiniz” dedi.

Stancik ne yapılması gerektiği konusunda ise; “Sosyal ağlarda tıklayacağınız linki önce kontrol etmek iyi bir fikirdir ve kendiniz görmeden hiç bir bağlantıyı paylaşmayın ya da beğenmeyin. Aksi takdirde arkadaşlarınızın ve ailenizin de bu aldatmacaya maruz kalmasına sebep olabilirsiniz“şeklinde konuştu.

Hile nasıl çalışıyor

Görülen ilk şey Facebook arkadaşlarınız tarafından paylaşılan “ROBIN WILLIAMS İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE VİDEO İLE VEDA EDİYOR“ başlıklı bir ileti oluyor. Söz konusu ileti şöyle görünüyor:Facebook bağlantısına tıklandığında, bağlantı kullanıcıyı Robin Williams’ın intihar etmeden bir kaç dakika önce cep telefonundan çektiği videonun izlenebileceğini iddia eden üçüncü bir internet sitesine yönlendiriyor. Eğer videoyu izlemek için tıklanırsa, öncelikle bu bağlantıyı Facebook duvarınızda paylaşmak gerektiği öğreniliyor. Dolandırıcılar, aynı süreçte mümkün olduğu kadar çok insanı teşvik etmek amacıyla bu metodu kullanıyor.Sonrasında videonun gösterilmesi yerine, dolandırıcıların para kazanmak için Facebook hilesinin altına sakladığı ankete yönlendiriliyor.Kullanıcılar anketi doldurduktan sonra herhangi bir video izleyemiyor. Doldurulan anketle ise siber suçlulara küçük miktarlarda da olsa para kazandırılıyor.

ESET’in güvenlik blogu We Live Security de bu hile ile ilgili daha fazla bilgi için:

http://www.welivesecurity.com/2014/08/15/robin-williams-suicide-phone-call-scam/

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun