Güvenlik 01 EKİM 2015 / 07:58

Siber saldırganlar medikal sistemleri hedef alıyor

Nesnelerin İnterneti konseptiyle birlikte siber saldırganlar için yepyeni manevra alanları oluştu. Özellikle medikal sistemler bu noktada büyük risk taşırken, sağlık kurumlarının bir çoğunun durumun ciddiyetinin farkına varmaması oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Siber saldırganlar internete bağlı her türlü cihazı hedef olarak görüyorlar. Bu akımın en önemli kurbanları arasında medikal sistemler yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan detaylı bir araştırma bu gerçeği çok daha net bir şekilde ortaya koyarken, bu tarz cihazların "genel internet ağı" üzerinde olması bir kez daha sorgulandı.

Güvenlik uzmanları Scott Erven ve Mark Collao geçtiğimiz günlerde DerbyCon adlı hacker konferansında yaptıkları araştırmayı katılımcılarla paylaştılar. 6 ay boyunca gerçek bir cihazmış gibi davranabilen sahte MR makinası yaratan ikili, yarattıkları sahte cihaza binlerce saldırı girişiminin olduğunu ifade ettiler. Bu saldırıların birçoğunda siber saldırganların, cihazlara zararlı yazılımlar yüklemek istediklerini söyleyen uzmanlar, bu durumun gerçek makinalara yapılması durumunda binlerce kişinin bilgilerinin çalınabileceğinin altını çizdiler. Bahsi geçen araştırma için Shodan (internete bağlanabilen cihazları gösteren arama motoru) adlı arama motorunu kullanan uzmanlar, küçük ölçekli sağlık kuruluşlarından büyük hastanelere kadar birçok yapının siber saldırganlar tarafından zararlı yazılım saldırısına maruz kaldığını ifade ettiler.

Araştırmanın en dikkat çekici yanlarından biri saldırganların daha çok "kritik" medikal sistemleri tercih etmesi oldu. Bu sayede çok daha fazla önemli veriyi ele geçirebilen saldırganlar, uzmanlara göre hali hazırda birçok cihaza da zararlı yazılımlar vasıtasıyla giriş yapmayı başarmış.

Uzmanlar özellikle bu tarz kritik yapıların genel internet altyapısında farklı bir yapı üzerinde kurulması gerektiğini ifade ediyorlar. Genel internet ağı üzerindeki tehlikelerin gün be gün arttığını ifade eden uzmanlar, bu konudaki bilincin artmaması halinde durumun giderek daha vahim bir hal alacağının altını çiziyorlar.