Güvenlik 17 OCAK 2013 / 17:03

SGK kişisel verilerimizi mi sattı?

SGK kişisel verilerimizi mi sattı?

Büyük verinin ürkütücü yanı SGK’da mı baş gösterdi? CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın açıklamalarına göre, Sosyal Güvenlik Kurumu kişisel sağlık verilerini sektördeki şirketlere sattı.Bulut bilişim ve büyük verinin yarattığın en önemli endişelerin başında toplanan verilerin kullanımı yer alıyor. Verilerini buluta yükleyen kişi ya da kurumlar buluttaki hareketleri takip edememekten yakınıyor. Bu durum bulut penetrasyonunun hızını düşürüyor.

Kamu kurumlarının da kullanmaya başladığı bulut çözümlerinin bir örneğini Sağlık Bakanlığı da oluşturmuştu. Sağlık Net-2 Sistemi adı verilen kamu kurumuna ait bulutta özel ve kamu sağlık kuruluşlarına başvuranların kişisel bilgileri ve kendilerine verilen hizmetler toplandı.

Endişeleri doğrular nitelikte bir iddia ise CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı’dan geldi. Atıcı’nın iddiasına göre, aralarında kimlik bilgileri ve iletişim adresleri, alkol sigara kullanımı, gebelik testi sonuçları, kan grubu gibi detayların bulunduğu veriler özel şirketlere satıldı.

Şirketlere verilerin reklam amacıyla satıldığını iddia eden Atıcı, 72 milyon liraya satıldığını aktardı. George Orwell’in 1984 adlı romanını anımsatarak korku imparatorluğundan da söz eden Atıcı, Sağlık Bakanı'nı istifaya davet etti.

Kamuda bulut kullanımı ve ardında alınacak kararla büyük önem taşıyor. Hukuk kurallarının henüz güncellenememiş olması da bu iddiaların araştırılmasında engel oluşturabilir. İddialar doğru ya da yanlış, büyük veri ve bulut bilişim özel ya da kamuda oldukça bu ve benzeri olaylarla sıkça karşılaşacağız gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun