Güvenlik 18 AĞUSTOS 2016 / 14:20

Seyahat edenler daha kolay hedef oluyor

Kaspersky Lab’ın yeni araştırmasına göre, tatile çıkanlar ve iş seyahatinde olanlar da dahil olmak üzere tüketiciler internette pek çok finansal işlem yapıyor ve kendilerini, yeterince korunmuyorlarsa, riske atıyor.

Araştırmaya göre seyahat eden Türklerin yüzde 43’ü yurtdışında karşılaşabilecekleri en büyük üç tehditten biri olarak para kaybetmeyi görüyor. Kredi kart bilgilerinin çalınması da Türk kullanıcıların yüzde 35’i tarafından ilk üç büyük tehditten biri olarak görülüyor. Bu kaygılar sağlam bir zemine dayanıyor. Araştırma, aynı zamanda seyahat ederken para kaybedilmesi konusunda gerçek bir tehlike olduğunun altını çiziyor: ankete katılan Türklerden yüzde 36’sı başlarından böyle bir kaybın geçtiğini ve yüzde 8’i de yabancı bir ülkedeyken kredi kartlarında siber suç kaynaklı sorun yaşadıklarını dile getiriyor. Buna rağmen oranlar, konu cihazlara virüs bulaşması veya çevrimiçi dolandırıcılığa geldiğinde azalıyor. Türklerin yüzde 19’u cihazlarına virüs bulaşmasını,  yüzde 25’i de çevrimiçi dolandırıcılığı yurtdışında seyahat ederken yaşadıkları en büyük üç endişelerinden biri olarak gösteriyor.

Seyahat edenlerin siber suçlara maruz kalması sürpriz bir gelişme değil. Seyahat eden Türklerin yüzde 66’sı yurtdışındayken potansiyel olarak riskli ve siber suçlular tarafından belirlenip kullanılmaya müsait olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyor.  Yüzde 61’i çevrimiçi banka işlemleri gerçekleştiriyor ve yüzde58’i internette alışveriş yapıyor. Buralarda gereken uygun güvenlik çözümleri olmadığında bu davranış biçimi kullanıcıları gereksiz bir şekilde tehlikeye maruz bırakıyor ancak kullanıcıların yalnızca yarısı herkese açık kablosuz ağa bağlanırken güvenli bağlantı (VPN) kullanıyor.  Yüzde 9’u ise güvenlik için hiçbir şey yapmadığını dile getiriyor.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm: “Günümüzün internetle iç içe olan dünyasında iş veya zevk için seyahat edebiliyoruz ve ederken de internete bağlı kalabiliyoruz. Bunu yapabiliyor olmak muhteşem fırsatlar getiriyor da olsa eğer dikkatli olmazsak büyük sorunlara da yol açabiliyor. Yurtdışındayken herkese açık kablosuz ağlarla internete bağlanmak ve sonrasında, yaptığımız şeyin sonuçlarını hiç düşünmeden, her zamanki internet bankacılığı veya alışverişi alışkanlıklarımızı sürdürmek çok kolay. Yaz tatili sezonunda seyahat edenlere teknolojiyle daha fazla haşır neşir olmalarını, yurtdışındayken çevrimiçi aktivitelerini iki kez düşünmelerini ve paralarını tehlikeden korumak için gereken önlemleri almalarını tavsiye ediyoruz,” yorumunda bulundu.
 
ETİKETLER : Kaspersky
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun