Güvenlik 16 EYLÜL 2008 / 11:49

SD kartları gömülüyor!

Gömülü SD (secure digital) hafıza kartları için bir standart geliştirildi.

Gömülü SD (secure digital) hafıza kartları için bir standart geliştirildi.


SD Card Association, gömülü depolama pazarına Kasım ayında gireceğini açıkladı. Şirket, ayrıca bu depolama cihazları için bir standart sundu. Bu, şu an miniSD ve mikroSD form faktörleri ile yönetilen mobil telefon pazarında önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.


Gömülü SD hafızalar, SD 2.00 arayüzü ile de uyumlu olacaklar. Bu sayede mevcut SD tasarımlarında zaman zaman yaşanan bağlantı sorunları da gideriliyor. Standart sayesinde ön yükleme yapılabiliyor ve cihazlar için daha az hafıza parçası gerekiyor. Yeni tanımlanan standart; OEM, ağ operatörü ve içerik sağlayıcılar için de esneklik sunuyor. Ön yükleme kodu, uygulamalar ve içerik gibi farklı veri kaynakları için kullanılabilen çoklu fiziksel bölmeleri de mevcut. Her bölme farklı koruma modları ile ayrı ayrı yapılandırılabiliyor.


Gömülü SD kartlar hem 3.3V hem de 1.8V güç ünitelerini destekleyecekler. Gömülü teknolojilerde güç tasarrufu sağlayan uyku modu, pil tüketimini önemli ölçüde azaltıyor. Gömülü SD standartlarının ilk olarak hangi ürün ya da modelde kullanılmaya başlanacağına dair bir bilgi yok. Ancak ilk örneklerin yerleşik 32GB hafızası olacağı biliniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun