Güvenlik 10 NİSAN 2015 / 11:00

Sanal para birimleri için yeni tehdit

INTERPOL Siber Tehdit Araştırma Grubu, sanal işlemlerdeki Blockchain’in zararlı yazılımlar veya çocuk tacizi dahil diğer yasa dışı verilere iliştirilmesiyle sonuçlanabilecek bir tehdit tespit etti.Blockchain’in tasarımı, şu anda mevcut olan hiçbir yöntemle silinemeyecek zararlı yazılımın bulaştırılması ve kalıcı olarak barındırılmasını içeren bir olasılığın bulunduğu anlamına geliyor. Bu durum ‘siber hijyeni’ olumsuz olarak etkilemenin yanı sıra çocuk cinsel taciz görüntüleri gibi verilerin blockchain’de paylaşılmasına araç olabilir.

Gelecekte de modüler zararlı yazılımların dağıtımı, sıfır gün saldırıları dağıtım modelinin yeniden şekillendirilmesi gibi suç senaryolarına olanak tanıyabilir ve yasa dışı yeraltı ticaret piyasalarının oluşturulmasını yol açabilir. IGCI İcra Direktörü Noboru Nakatani; bu tehdidin aydınlatılmasıyla birlikte, kendi uzmanlarına ek olarak IGCI'deki Kaspersky Lab uzmanının da desteğiyle araştırma yürütüldüğünü ve bu işbirliğinde halk ve özel sektör arasında uzmanlık paylaşımının ne derece değerli olduğunun altını çizdi.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı Vitaly Kamluk; araştırmalarındaki temel prensibin, blockhain’leri temel alan merkezi olmayan sistemlerden gelecek potansiyel tehditler hakkında erken uyarıda bulunmak olduğunu söyledi. Blockchain-tabanlı yenilikçilik fikrini genel olarak desteklerken, güvenlik topluluğunun bir parçası olarak geliştiricilere, bu gibi teknolojileri, geliştirildikleri amaç için sürdürülebilir ve kullanışlı hale getirmelerinde yardımcı olmanın görevleri olduğunu da sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun