Güvenlik 10 ARALIK 2010 / 12:05

Samsung'tan sözlük özürü

Samsung Alevilerden tepki gören sözlük için özür diledi.

Samsung Alevilerden tepki gören sözlük için özür diledi.


Samsung, şirketlerine ait cep telefonlarında kullanılan sözlük uygulamasında yer alan "Kızılbaş" tabiriyle ilgili "Söz konusu tanımın en kısa sürede kaldırılması adına gerekli bütün önlemleri almak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu yanlışlıktan dolayı istemeden kırdıklarımızdan özür dileriz" açıklamasında bulundu.

Samsung Electronics'ten yapılan yazılı açıklamada, "Cep Telefonunda 'Ensest'in Türkçe Karşılığı" şeklinde yer alan ve şirketlerine ait cep telefonlarında kullanılan sözlük uygulamasındaki "Kızılbaş" tabiri ilgili çıkan haberlerin kendilerini derinden üzdüğü belirtildi.

Samsung cep telefonlarında kullanılmak üzere sözlük ve tercüme sistemini yürütecek olan şirketlerin, global kararla belirlendiği ve anlaşmaların global merkez tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bildiğiniz gibi mobil uygulamaları gerçekleştiren Diotek ve yazılım süreçlerinden sorumlu Berlitz Digital firmaları faaliyet gösterdikleri konularda saygın ve deneyimli kurumlardır. Konuyla ilgili ortaya çıkan yanlışlığı en kısa sürede giderebilmek adına, yetkililerle irtibata geçtiğimizi belirtmek isteriz. Söz konusu tanımın en kısa sürede kaldırılması adına gerekli bütün önlemleri almak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.Değerlerimize saygı göstererek, Türkçe sözlükte bahsi geçen kelimeyle ilgili düzenleme yapılması için başvuruda bulunacağımızı bildirir, bu yanlışlıktan dolayı istemeden kırdıklarımızdan özür dileriz."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun