Güvenlik 23 OCAK 2013 / 11:01

Sahte Java güncellemesine dikkat

Sahte Java güncellemesine dikkat

Son zamanlarda Java üzerinden yapılan siber saldırılar giderek artış gösterirken, siber korsanlar son olarak sahte Java güncellemeleri yoluyla kullanıcıların bilgisayarlarına saldırı düzenlemeye başladılar. Son dönemde sürekli güvenlik açıklarıyla gündeme gelen Java’nın başı dertten bir türlü kurtulmuyor. Son yayınlanan Java 11 güncellemesiyle birlikte, bir önceki sürümde yer alan güvenlik sorunları temizlenmesine karşın, sorunlar burada tekrardan başlangıç gösteriyor.

Yeni bir zararlı yazılım geliştiren siber korsanlar, bu  zararlı yazılımı “Java Updater 11” maskesi altına gizlediler. Siber saldırganlar, zararlı yazılımı “javaupdate11.jar” dosyası altına gizlerken, bu dosya içerisinde bulunan “up1.exe” ve “up2.exe” adlı Windows tabanlı uzantılar üzerinden sisteme giriş yapıyorlar. Yazılım herhangi bir Java hatasına sebep vermemesine karşın, kullanıcıların sistemlerini açık hedef haline getirmesiyle öne çıkıyor.

Zararlı yazılım şu an için sadece Windows platformu üzerinde görülse de, uzmanlar Apple kullanıcılarının da Java ve Adobe güncellemeleri yaparken oldukça dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun