Güvenlik 11 NİSAN 2011 / 05:48

Rusya Skype, Gmail ya da Hotmail'i yasaklamayı reddetti

Rus hükümeti, Rusya’nın resmi güvenlik kurumunun ulusal güvenlikte tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Skype, Gmail ve Hotmail’i engelleme teklifini reddetti.Rus haber ajanslarına göre, Federal Güvenlik Servisi’nden bir uzman teklifi Cuma günü hükümete iletti. Teklif, Rusya’nın en popüler blogging sitesi ve gazetesine bu hafta yapılan saldırılardan sonra gerçekleşti.

Hükümet yetkilisi siber saldırıların anonim olduğunu ve yabancı internet servislerini engellemenin reddedildiğini açıklarken, yorumcular bu adımı Aralık’ta gerçekleşecek parlamento seçimleri ve gelecek Mart’taki başkanlık seçimleri öncesi otoritelerin iletişimdeki kontrollerini sıkılaştırma yöntemi olarak yorumluyor.

Diğer yandan Federal Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamalar ise bu tip bir teklifi doğrulamıyor. Servisin bilgi ve özel iletişim direktörünün kabinede yaptığı açıklamada yabancı kaynaklı şifreleme teknolojisinin kullanıldığı servislerin kullanımının endişelerini artırdığını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun