Güvenlik 09 OCAK 2015 / 15:32

Rus siber saldırganlar Almanya'ya saldırdı

Ukrayna’da geçen yıldan beri yaşanan olayların ardından şimdi de Rusya ve Almanya karşı karşıya geliyor. CyberBerkut adındaki Rus yanlısı siber saldırı timi, Almanya’daki devlete bağı sitelere sanal saldırı düzenledi.Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ait internet sayfası, Alman Dışişleri Bakanlığı ve parlementoya bağlı internet siteler saldırının odak noktasında yer alırken, CyberBerket adlı grup kısa süre içerisinde Alman kaynaklı 3 bine yakın siteye saldırı gerçekleştirdi. Almanya konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınırken, CyberBerkut Alman hükümetinin Ukrayna’ya yaptığı son yardımların saldırının en önemli sebebi olduğunu ifade etti.

Saldırı, Alman siber güvenlik sistemlerinin ilk delinmesi nedeniyle büyük önem taşırken, Almanya’nın güvenlik önlemlerini tekrar gözden geçirmesine kesin gözüyle bakılıyor. CyberBerkut, saldırı nedenini açıklarken Berlin’den Ukrayna hükümeti ile olan ilişkisini kesmesini talep etti. Saldırının ardından sitelere en az bir saat erişim gerçekleşemezken, saldırının boyutları hakkında detaylı bir bilgi verilmedi.

CyberBerkut tarafından yayınlanan bildiride şu açıklamalar yer aldı:

“Biz Kiber Berkut gurubu olarak Almanya halkına sesimizi duyurmak için bu eylemi gerçekleştirdik. Almanya yönetimi kendi halkına karşı suç işleyen Kiev yönetimine mali ve siyasi destek vermeyi durdurmalı. Almanya’nın verdiği paralarla Ukrayna’nın doğusunda insanlık suçu işlenmesinde kullanılıyor. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk sizin paranızla bin kişiyi daha öldürmek istiyor.”
ETİKETLER : almanya cyberberkut rusya