Güvenlik 18 ARALIK 2015 / 11:53

RSA 2016 yılı güvenlik öngörülerini açıkladı

2015 yılının en göze çarpan özelliği, güvenlik sağlayıcılarının gelişmiş tehdit ihlallerine karşı koruma sağladıkları iddialarında bulunmalarına karşın, aslında sağlayamamaları gerçeği oldu.

Şirketlerin dijital ortamlarının farklı şekilde izlenmesi ve savunulması gerektiğini fark etmeleri ama - farklı bir sonuç elde etmeyi umarak ama farklı hareket etmeyerek - güvenlik programlarını zaten kullanmakta oldukları teknolojiler ve yaklaşımların merkezine yerleştirmeye devam etmeleri de bir diğer durumdu.   
 
İşte 2016 yılında güvenlik sektörünün ve kuruluşların hazırlıklı olması gereken, yeni ortaya çıkan eğilimlerden bazıları:

Stratejik Veri Manipülasyonu ve Bozulması – Organizasyonlar verilerine sadece uygunsuz şekilde erişildiğini değil, verilerinin kurcalandığını da fark etmeye başlayacaklar. İnsanlar ve bilgisayar sistemleri için karar verme sürecini veriler yönlendirir.  O veriler farkında olmadan manipüle edilirse, söz konusu kararlar yanlış verilere dayanarak verilir.  Bileşenlerin karıştırılması, kontrol sistemleri ve üretim süreçlerindeki verilerin yanlış yorumlanmasının olası yıkıcı sonuçlarını düşünün.

Uygulama Hizmeti Sağlayıcılara Yönelik Artan Saldırılar – Organizasyonlar "Hizmet olarak" modeli konusunda kendilerini giderek daha rahat hissettikçe, en hassas uygulamaları ve bazı verileri de Bulutta barındırılıyor.  Birçok şirketten gelen bu değerli verilerin bir araya toplanması, siber suçlular ve siber casuslar için inanılmaz derecede kârlı bir hedef yaratır. Üçüncü taraf kaynaklı risklere dair daha kapsamlı bir anlayış gereklidir.

Hacktivizm ve Saldırı Yüzeyi – Önceki yorumumda da belirttiğim gibi, siber saldırı araçları ve hizmetleri her geçen gün olağan hal aldıkça, bir organizasyona saldırmanın maliyeti önemli ölçüde düşmekte ve bu da birincil odak noktası finansal kazanç olmayan daha fazla sayıda saldırının yapılabilmesini sağlamakta.  Anonymous gibi gelişmiş hacktivist topluluklarına, daha deneyimsiz siber adalet savaşçıları katılıyor.  Kuruluşlar muhalif görüşlerden bazılarını yönlendiren tek ve hatta en büyük etkenin finansal kazanç olmadığını fark etmeliler.  Güvenlik operasyonları ve risk yöneticilerinin sadece tehdide dair anlayışlarını değil, neyin, neden, nerede ve nasıl hedef alındığına dair anlayışlarını da değiştirmeleri gerekir. 

Kırılma Noktasına itilen EKS (Endüstriyel Kontrol Sistemleri) – Kimyasal, elektrik, su ve taşıma sektörlerindeki operasyonları kontrol eden sistemlere yönelik sızıntılar, son üç yılda 17 kat arttı. IoT ile birlikte bağlı ve otomatik sensörlerin gelişmesi, bu sorunları fazlasıyla kızıştırmakta.  Siber teknolojinin terörizm amaçlı kullanımındaki artış, genel olarak ICS güvenliğindeki zayıflıkla birlikte hacktivistler ve diğer aktörler, bir elektrik şebekesini ya da su arıtma tesisini indirmenin olası etkisi (Kaliforniya'ya selamlar) bir araya geldiğinde, 2016 yılında olası bir ICS ihlalini fazlasıyla kaygı verici ve giderek daha olası hale getiriyor. 

Güvenlik Endüstrisinde Durgunluk – Endüstri risk sermayesi içinde yüzüyor ve bunun sonucundaki stratejiler ve teknolojiler, sahte ilaçlardan biraz daha faydalı olabilecek akılsızca yatırımlar yapılmakta.  Kuruluşların güvenlik programları olgunlaşmaya devam ettikçe, gelişmiş tehdit ihlallerine karşı koruma sağlama iddialarının, fanteziden öte bir şeyler olmadığını öğreniyorlar.  Organizasyonların gelişmiş tehditlere dair olgunlaşan anlayışlarının, güvenlik yatırımı kararlarını her geçen gün biraz daha etkilediği günümüzde, güvenlik sektöründe durgunluk olmasını bekleyebilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun