Güvenlik 01 ARALIK 2011 / 17:59

RIM PlayBook haklandı

RIM PlayBook haklandı

Üç haklayıcı, RIM’in PlayBook tabletinin kaynak erişimine ulaşmalarını sağlayan açık bir nokta keşfettiklerini açıkladı.Üçlünün iddiası doğru çıkarsa, RIM’in ‘güvenlik’ odaklı şöhretine zarar vereceği şimdiden konuşuluyor. Oysa geçtiğimiz Temmuz ayında PlayBook, ABD hükümetinin kullanımı için bir güvenlik sertifikası onayı kazanan ilk tablet cihaz olmuştu.

Kaynak erişimi, bir cihazdaki herhangi dosya veya programı değiştirme izni anlamına geliyor ve donanım fonksiyonlarını kontrol etme imkanı veriyor.

RIM de bu iddiayı araştırıyor ve eğer bir açık olduğu anlaşılırsa, bunu kapatmak için bir yama yayınlayacağını belirtiyor. Kendilerini xpvqs, neuralic ve Chris Wade olarak tanımlayan üç haklayıcı verilerini de bir hafta içinde DingleBerry isimli bir araçla yayınlamayı planlıyor.

Youtube’taki videoda “dingleberry” aracından söz ediliyor

YouTube’a gönderdikleri bir videoda Wade, PlayBook’a girip, RIM tabletinde henüz erişilemeyen internet video servisi Hulu’ya erişim imkanı sunan DingleBerry aracını gösteriyor.

NBC Universal, Fox ve ABC’nin bir servisi olan Hulu, standart olarak tüm mobil tarayıcıları engelliyor ve güvenlik gerekçesiyle PlayBook için bir uygulama sunmaya hazırlanıyor.

YouTube’da yer alan ikinci bir videoda ise PlayBook’un LED indikatörlerini açıp kapatmak için bir bilgisayarda yazılan komutlar yer alıyor. Reuters’e bir açıklama yapan bir kaynak ise, RIM’in daha önce bir PlayBook açığını kapattığını bildirdi.

Apple’ın iOS ve Google’ın Android işletim sistemi de kullanıcı saldırılarına maruz kalmıştı. Ama RIM’in yazılımındaki açıklara pek alışık değiliz. PlayBook, RIM’in BlackBerry akıllı telefonlarındaki işletim sisteminden farklı bir yapıda işliyor. QNX sistemi gelecek yıldan itibaren akıllı telefonlarında da yerini alacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun